Wieża Marco Polo w hamburskim HafenCity
W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.
Architektoniczny punkt orientacyjny z instalacją solarną firmy Viessmann
Wieża Marco Polo Tower w hamburskiej dzielnicy HafenCity jest architektonicznym punktem orientacyjnym. Budynek o wysokości 55 metrów oferuje 15 pięter apartamentów o powierzchni od 60 do 340 metrów kwadratowych. Podczas gdy sieć ciepłownicza dostarcza energię grzewczą, kolektory próżniowe Vitosol 200-T firmy Viessmann dostarczają energię słoneczną do zaopatrzenia całego budynku w ciepłą wodę użytkową.
Efektywne ogrzewanie i chłodzenie energią słoneczną
Ciepło dostarczane jest przez sieć ciepłowniczą obsługiwaną przez miejscowe przedsiębiorstwo energetyczne. Z węzła cieplnego w piwnicy budynku instalacje ogrzewania podłogowego rozprowadzają ciepło do mieszkań. Ciepła woda użytkowa produkowana jest w instalacji solarnej z wykorzystaniem kolektorów próżniowych typu Vitosol 200-T firmy Viessmann. Na dachu 16-piętrowego budynku zainstalowano 60 kolektorów o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.
Ten typ kolektora jest specjalnie zaprojektowany do poziomego montażu dużych instalacji na płaskich dachach budynków mieszkalnych. Absorbery można obracać o 45 stopni, aby odzwierciedlić drogę słońca bez zwiększania zacienienia. Powierzchnie absorbera zintegrowane z rurą próżniową nie są podatne na zanieczyszczenia, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii. Wysoce efektywna izolacja termiczna w obudowie kolektora minimalizuje straty ciepła w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym. Instalacja solarna jest wygodnie sterowana poprzez centralny regulator solarny Vitosolic firmy Viessmann. Zapewnia on możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie pozyskanej energii słonecznej. Komunikacja z bezprzewodowym zdalnym sterowaniem Vitotrol 200-RF odbywa się poprzez bezprzewodową stację bazową firmy Viessmann (KM-BUS).
W cieplejszych miesiącach uzysk solarny jest przetwarzany na energię chłodniczą. Odbywa się to za pomocą zasilanego energią słoneczną absorpcyjnego urządzenia chłodniczego, które za pomocą wymienników ciepła przetwarza uzysk solarny z kolektorów słonecznych na dachu na energię chłodniczą. W ten sposób można chłodzić lokale mieszkalne w sposób przyjazny dla środowiska: ciepło uzyskane z kolektorów próżniowych jest przekazywane poprzez zasobnik buforowy wody grzewczej do generatora absorpcyjnego urządzenia chłodniczego. Aby uniknąć niepożądanego tworzenia się pary na powierzchniach kolektorów i w otoczeniu, ciepło jest odprowadzane przez zamkniętą hybrydową wieżę chłodniczą. Oprócz obszernych przeszkleń duża część fasady jest również zamknięta. Płyty ścienne nie tylko zmniejszają w ten sposób straty ciepła w zimie, ale służą również jako ważne medium magazynujące, zapewniające komfortowe warunki w pomieszczeniach.