Budynek mieszkalny
Słońce

Wieża Marco Polo w hamburskim HafenCity

W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Wieża Marco Polo w hamburskiej dzielnicy HafenCity. Zdjęcie: © Andreas Rose / Shutterstock.com

Architektoniczny punkt orientacyjny z instalacją solarną firmy Viessmann

Wieża Marco Polo Tower w hamburskiej dzielnicy HafenCity jest architektonicznym punktem orientacyjnym. Budynek o wysokości 55 metrów oferuje 15 pięter apartamentów o powierzchni od 60 do 340 metrów kwadratowych. Podczas gdy sieć ciepłownicza dostarcza energię grzewczą, kolektory próżniowe Vitosol 200-T firmy Viessmann dostarczają energię słoneczną do zaopatrzenia całego budynku w ciepłą wodę użytkową.

Efektywne ogrzewanie i chłodzenie energią słoneczną

Ciepło dostarczane jest przez sieć ciepłowniczą obsługiwaną przez miejscowe przedsiębiorstwo energetyczne. Z węzła cieplnego w piwnicy budynku instalacje ogrzewania podłogowego rozprowadzają ciepło do mieszkań. Ciepła woda użytkowa produkowana jest w instalacji solarnej z wykorzystaniem kolektorów próżniowych typu Vitosol 200-T firmy Viessmann. Na dachu 16-piętrowego budynku zainstalowano 60 kolektorów o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Widok z powietrza: Marco Polo Tower w Hamburgu. Zdjęcie: © Roland Halbe, Matthias Jüschke

Ten typ kolektora jest specjalnie zaprojektowany do poziomego montażu dużych instalacji na płaskich dachach budynków mieszkalnych. Absorbery można obracać o 45 stopni, aby odzwierciedlić drogę słońca bez zwiększania zacienienia. Powierzchnie absorbera zintegrowane z rurą próżniową nie są podatne na zanieczyszczenia, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii. Wysoce efektywna izolacja termiczna w obudowie kolektora minimalizuje straty ciepła w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym. Instalacja solarna jest wygodnie sterowana poprzez centralny regulator solarny Vitosolic firmy Viessmann. Zapewnia on możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie pozyskanej energii słonecznej. Komunikacja z bezprzewodowym zdalnym sterowaniem Vitotrol 200-RF odbywa się poprzez bezprzewodową stację bazową firmy Viessmann (KM-BUS).

W cieplejszych miesiącach uzysk solarny jest przetwarzany na energię chłodniczą. Odbywa się to za pomocą zasilanego energią słoneczną absorpcyjnego urządzenia chłodniczego, które za pomocą wymienników ciepła przetwarza uzysk solarny z kolektorów słonecznych na dachu na energię chłodniczą. W ten sposób można chłodzić lokale mieszkalne w sposób przyjazny dla środowiska: ciepło uzyskane z kolektorów próżniowych jest przekazywane poprzez zasobnik buforowy wody grzewczej do generatora absorpcyjnego urządzenia chłodniczego. Aby uniknąć niepożądanego tworzenia się pary na powierzchniach kolektorów i w otoczeniu, ciepło jest odprowadzane przez zamkniętą hybrydową wieżę chłodniczą. Oprócz obszernych przeszkleń duża część fasady jest również zamknięta. Płyty ścienne nie tylko zmniejszają w ten sposób straty ciepła w zimie, ale służą również jako ważne medium magazynujące, zapewniające komfortowe warunki w pomieszczeniach.

Powiązane referencje

Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Ogrzewanie sieciowe
Słońce

Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Środowiska w Dessau

W przypadku budynku komunalnego w Dessau postawiono na wysoką efektywność energetyczną. Architekci i projektanci zdecydowali się na jedną z największych w Niemczech instalacji solarnych ze 115 kolektorami rurowymi Vitosol 200-T.

Więcej
Przemysł
Biomasa
Olej
Słońce

Centrum logistyczne Marc Cain GmbH w Bodelshausen

W swoim centrum logistycznym w Bodelshausen marka odzieżowa Marc Cain postawiła na własną, lokalną sieć grzewczą z Viessmann Vitoflex 300-UF i Vitobloc 200 EM-20/39 do wytwarzania prądu.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Elektryczność
Powietrze

Lotte World Tower Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w centrum miasta i mieści apartamenty i biura, a także sklepy i restauracje. Przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w energię pochodzi z 12 dużych pomp ciepła firmy Viessmann.

Więcej
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej