Budynek mieszkalny
Słońce

Wieża Marco Polo w hamburskim HafenCity

W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Wieża Marco Polo w hamburskiej dzielnicy HafenCity. Zdjęcie: © Andreas Rose / Shutterstock.com

Architektoniczny punkt orientacyjny z instalacją solarną firmy Viessmann

Wieża Marco Polo Tower w hamburskiej dzielnicy HafenCity jest architektonicznym punktem orientacyjnym. Budynek o wysokości 55 metrów oferuje 15 pięter apartamentów o powierzchni od 60 do 340 metrów kwadratowych. Podczas gdy sieć ciepłownicza dostarcza energię grzewczą, kolektory próżniowe Vitosol 200-T firmy Viessmann dostarczają energię słoneczną do zaopatrzenia całego budynku w ciepłą wodę użytkową.

Efektywne ogrzewanie i chłodzenie energią słoneczną

Ciepło dostarczane jest przez sieć ciepłowniczą obsługiwaną przez miejscowe przedsiębiorstwo energetyczne. Z węzła cieplnego w piwnicy budynku instalacje ogrzewania podłogowego rozprowadzają ciepło do mieszkań. Ciepła woda użytkowa produkowana jest w instalacji solarnej z wykorzystaniem kolektorów próżniowych typu Vitosol 200-T firmy Viessmann. Na dachu 16-piętrowego budynku zainstalowano 60 kolektorów o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Widok z powietrza: Marco Polo Tower w Hamburgu. Zdjęcie: © Roland Halbe, Matthias Jüschke

Ten typ kolektora jest specjalnie zaprojektowany do poziomego montażu dużych instalacji na płaskich dachach budynków mieszkalnych. Absorbery można obracać o 45 stopni, aby odzwierciedlić drogę słońca bez zwiększania zacienienia. Powierzchnie absorbera zintegrowane z rurą próżniową nie są podatne na zanieczyszczenia, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii. Wysoce efektywna izolacja termiczna w obudowie kolektora minimalizuje straty ciepła w okresie wiosennym, jesiennym i zimowym. Instalacja solarna jest wygodnie sterowana poprzez centralny regulator solarny Vitosolic firmy Viessmann. Zapewnia on możliwie najbardziej efektywne wykorzystanie pozyskanej energii słonecznej. Komunikacja z bezprzewodowym zdalnym sterowaniem Vitotrol 200-RF odbywa się poprzez bezprzewodową stację bazową firmy Viessmann (KM-BUS).

W cieplejszych miesiącach uzysk solarny jest przetwarzany na energię chłodniczą. Odbywa się to za pomocą zasilanego energią słoneczną absorpcyjnego urządzenia chłodniczego, które za pomocą wymienników ciepła przetwarza uzysk solarny z kolektorów słonecznych na dachu na energię chłodniczą. W ten sposób można chłodzić lokale mieszkalne w sposób przyjazny dla środowiska: ciepło uzyskane z kolektorów próżniowych jest przekazywane poprzez zasobnik buforowy wody grzewczej do generatora absorpcyjnego urządzenia chłodniczego. Aby uniknąć niepożądanego tworzenia się pary na powierzchniach kolektorów i w otoczeniu, ciepło jest odprowadzane przez zamkniętą hybrydową wieżę chłodniczą. Oprócz obszernych przeszkleń duża część fasady jest również zamknięta. Płyty ścienne nie tylko zmniejszają w ten sposób straty ciepła w zimie, ale służą również jako ważne medium magazynujące, zapewniające komfortowe warunki w pomieszczeniach.

Powiązane referencje

Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Ogrzewanie sieciowe
Słońce

Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Środowiska w Dessau

W przypadku budynku komunalnego w Dessau postawiono na wysoką efektywność energetyczną. Architekci i projektanci zdecydowali się na jedną z największych w Niemczech instalacji solarnych ze 115 kolektorami rurowymi Vitosol 200-T.

Więcej
Przemysł
Biomasa
Olej
Słońce

Centrum logistyczne Marc Cain GmbH w Bodelshausen

W swoim centrum logistycznym w Bodelshausen marka odzieżowa Marc Cain postawiła na własną, lokalną sieć grzewczą z Viessmann Vitoflex 300-UF i Vitobloc 200 EM-20/39 do wytwarzania prądu.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Elektryczność
Powietrze

Lotte World Tower Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w centrum miasta i mieści apartamenty i biura, a także sklepy i restauracje. Przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w energię pochodzi z 12 dużych pomp ciepła firmy Viessmann.

Więcej
Użyteczność publiczna
Słońce

Inkubator Technologiczny w Słupsku

Obiekt rozpoczął działalność w 2012r. i swoje usługi kieruje do przyszłych przedsiębiorców oraz już funkcjonujących oferując wsparcie, powierzchnie biurową, powierzchnie produkcyjną, dostęp do szerokopasmowego internetu oraz 200 miejsc parkingowych.

Więcej
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej