Ogrzewanie sieciowe
Słońce

Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Środowiska w Dessau

W przypadku budynku komunalnego w Dessau postawiono na wysoką efektywność energetyczną. Architekci i projektanci zdecydowali się na jedną z największych w Niemczech instalacji solarnych ze 115 kolektorami rurowymi Vitosol 200-T.

Zdjęcie: © Dirk Wilhelmy

Budynek komunalny o wyszukanej architekturze i wysokim poziomie efektywności energetycznej

Niemiecka Federalna Agencja Ochrony Środowiska, która od 2005 roku ma swoją siedzibę w Dessau, zatrudnia ponad 750 osób, które pracują tu nad ochroną wody, gleby i powietrza, zbierając i publikując dane dotyczące środowiska, udzielając wsparcia naukowego Federalnemu Ministerstwu Środowiska, pomagając w opracowywaniu przepisów dotyczących ochrony środowiska i uczestnicząc w ich egzekwowaniu.

Nowoczesny budynek administracyjny wyznacza standardy pod wieloma względami: wyrafinowany architektonicznie, zbudowany z myślą o efektywności energetycznej i zasilany energią odnawialną jest wzorem do naśladowania dla innych. Niezwykły plan piętra tego czteropiętrowego budynku zaprojektowanego przez cieszące się międzynarodowym uznaniem berlińskie biuro architektoniczne "Sauerbruch Hutton Architekten" tworzy wydłużoną pętlę. Powstały w ten sposób wewnętrzny dziedziniec ma szklany dach i służy do pasywnego wykorzystania energii słonecznej. Wysoko izolowana powierzchnia zewnętrzna przekracza o 50 procent wymagania rozporządzenia w sprawie izolacji cieplnej (obowiązującego w momencie projektowania tego budynku) oraz o ponad 30 procent wymagania obowiązującego wówczas rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii (EnEV).

Inżynierowie projektowi mieli za zadanie zapewnić, że co najmniej 15 procent całkowitego zapotrzebowania na energię zostanie pokryte z energii odnawialnych. Firma inżynierska Zibell, Willner & Partner z Berlina opracowała w związku z tym specjalną koncepcję energetyczną: ogrzewanie za pomocą sieci ciepłowniczej z jednostki kogeneracyjnej na gaz wysypiskowy, eksploatowanej przez Stadtwerke Dessau. Za wentylację wnętrza budynku odpowiedzialny był system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W tym systemie powietrze nawiewane jest ogrzewane zimą i chłodzone latem przez kolektor geotermalny o łącznej długości 4800 metrów. Energia elektryczna dostarczana jest przez system fotowoltaiczny o powierzchni 228 metrów kwadratowych. Wszelkie pomieszczenia o szczególnych obciążeniach chłodniczych, w szczególności wrażliwa serwerownia, są chłodzone przez adsorpcyjne urządzenie chłodnicze, które wykorzystuje ciepło do wytwarzania energii chłodniczej. Planowanie i wykonanie tego innowacyjnego systemu zaopatrzenia w energię nadzorował federalny komisarz ds. energii, dr Uwe Röömmling z Instytutu Ochrony i Modernizacji Budynków.

Kolektory rurowe Vitosol 200-T. Zdjęcie: © Dirk Wilhelmy

System solarny firmy Viessmann do efektywnego chłodzenia i ogrzewania

Adsorpcyjne urządzenie chłodnicze wykorzystuje wodę jako czynnik chłodniczy i żel krzemionkowy jako stały czynnik wiążący. W obiegu zamkniętym woda odparowuje pod ciśnieniem 10 mbar z temperatury już od 5 °C. W procesie tym ciepło jest pobierane z wody chłodzącej płynącej do powierzchni chłodzących pomieszczeń. Para dociera do komory adsorbera, gdzie jest adsorbowana przez żel krzemionkowy. Do napędu agregatu chłodniczego dostarczane jest teraz ciepło, które wydala parę z żelu krzemionkowego z powrotem na zewnątrz. Para ta skrapla się następnie w oddzielnej komorze. Kondensat jest następnie rozpylany z powrotem do parownika, gdzie pod wpływem podciśnienia ponownie odparowuje.

Adsorpcyjne urządzenie chłodnicze otrzymuje wymaganą energię napędową z jednej z największych instalacji solarnych w Niemczech. Podzielone na trzy duże zespoły kolektorów 115 kolektorów próżniowych Vitosol 200-T firmy Viessmann uzyskuje rocznie około 140 MWh energii. Pokryte zolowo-tytanową powłoką absorbery pochłaniają szczególnie dużo energii słonecznej, zapewniając tym samym wysoki uzysk energii. Całkowita powierzchnia kolektora wynosi 345 metrów kwadratowych. Na płaskim dachu pracownicy firmy Friedrich Heizungsbau GmbH z Hohenseefeld zainstalowali łącznie 3450 pojedynczych rur.

Uzyskana energia słoneczna jest magazynowana w trzech zasobnikach buforowych wody grzewczej, każdy o pojemności 7500 litrów. Instalacja solarna i zasobniki buforowe pełnią podwójną funkcję: wiosną/jesienią i zimą energia słoneczna, która nie jest potrzebna do chłodzenia, może być wprowadzana do systemu grzewczego.

Powiązane referencje

Budynek mieszkalny
Słońce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

W Marco Polo Tower ciepła woda użytkowa dostarczana jest do 55-metrowego budynku przez instalację solarną firmy Viessmann z kolektorami Vitosol 200-T o łącznej powierzchni 180 metrów kwadratowych.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Przemysł
Biomasa
Olej
Słońce

Centrum logistyczne Marc Cain GmbH w Bodelshausen

W swoim centrum logistycznym w Bodelshausen marka odzieżowa Marc Cain postawiła na własną, lokalną sieć grzewczą z Viessmann Vitoflex 300-UF i Vitobloc 200 EM-20/39 do wytwarzania prądu.

Więcej
Ogrzewanie sieciowe
Elektryczność
Gaz
Powietrze

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie posiada imponującą, zorientowaną na przyszłość koncepcję ogrzewania, chłodzenia i zasilania z naciskiem na sprzężenie sektorowe. Zastosowana technologia obejmuje dużą pompę ciepła, jednostkę CHP oraz system fotowoltaiczny.

Więcej
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej