Przemysł
Użyteczność publiczna
Gaz
Powietrze

Leica Camera AG Wetzlar

Idiom projektowy siedziby firmy Leica w Wetzlar jest urzekająco wyjątkowy. Przywodzi na myśl obiektywy, soczewki i dalmierze. Viessmann uzupełnia ten kompleks o przemyślany, innowacyjny system energetyczny.

Budynek siedziby głównej Leica Camera Wetzlar. Zdjęcie: © Holger Thurm, Sandra Looke

Założenia projektowe

Marka Leica cieszy się doskonałą opinią wśród miłośników fotografii. Produkty tej uznanej firmy wyróżniają się jakością, precyzją i doskonałością w każdym szczególe. Założona ponad 100 lat temu w Wetzlar, wieloletnia firma przeniosła swoją produkcję do sąsiedniego Solms w połowie lat 80. Po kryzysie gospodarczym na początku nowego tysiąclecia przedsiębiorstwo odwróciło swój los i powróciło do swoich korzeni w Wetzlar, "mieście optyki", z nową siedzibą i zakładami produkcyjnymi. W 2007 roku do udziału w konkursie na koncepcję zaproszono znane na całym świecie pracownie architektoniczne. Zwyciężył projekt frankfurckiego biura architektonicznego Gruber + Kleine-Kraneburg Architekten. Zadanie polegało na zaprojektowaniu kampusu składającego się z kilku budynków firmowych. W centrum zespołu miała znajdować się nowo zaprojektowana siedziba główna Leica Camera AG z przyległymi obiektami produkcyjnymi, rozwojowymi, montażowymi i laboratoryjnymi. Innowacyjny kompleks miał odzwierciedlać nową pewność siebie marki Leica, jak również jej tradycyjne wartości firmowe, a także zapewnić gościom i klientom z całego świata wgląd w firmę.

Na pierwszy rzut oka, idiom projektowy nowego budynku przypomina obiektywy, soczewki i dalmierze. To nie przypadek: architekci świadomie przyjęli formy, które przywołują na myśl legendarne obiektywy marki. Od projektu do realizacji, dla klienta ważne było również, aby architektura nowej siedziby odzwierciedlała wartości tradycyjnej firmy, czyli jakość, perfekcję i precyzję. We wszystkich aspektach wypukło-wklęsła zakrzywiona konstrukcja budynku jest tak precyzyjnie pomyślana, zaplanowana i ostatecznie wykonana w najdrobniejszych szczegółach, jak jedno z ręcznie wykonanych arcydzieł firmy.

Innowacyjny system energetyczny firmy Viessmann do efektywnego zaopatrzenia w ciepło, prąd i chłodzenie

Podczas gdy w produkcji precyzyjnych elementów mechanicznych i optycznych kładzie się nacisk na najwyższą precyzję, nowoczesny budynek produkcyjno-administracyjny jest dokładnie zoptymalizowany pod kątem efektywności: cały kompleks jest zaopatrywany w ciepło, prąd i chłodzenie przez nowoczesny system energetyczny firmy Viessmann.

Bloki kogeneracyjne Vitobloc 200 © Foto: Holger Thurm, Sandra Looke

Dwa agregaty kogeneracyjne Vitobloc 200 o mocy 238 kWel/363 kWth i 140 kWel/207 kWth zostały zainstalowane w celu wytworzenia energii elektrycznej do wykorzystania w dziale produkcji i administracji. Wytworzona w procesie energia cieplna pokrywa zapotrzebowanie na ciepło w budynkach oraz pracę absorpcyjnego urządzenia chłodniczego. Dzięki zastosowaniu tego ostatniego, ciepło może być również wykorzystywane do generowania energii chłodniczej. Priorytetem w tym procesie jest dostarczenie zimnej wody niezbędnej do produkcji oraz wykorzystanie ciepła odpadowego wytwarzanego przez jednostki kogeneracyjne. Ciepło odpadowe, które nie może być aktualnie wykorzystane, jest magazynowane w zasobniku buforowym wody grzewczej i w razie potrzeby wykorzystywane później.

W przypadku awarii zasilania sieciowego agregaty kogeneracyjne przejmują tymczasowo całe zasilanie w energię elektryczną, zapewniając tym samym ciągłość produkcji. Jeśli agregat kogeneracyjny nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciepła, włącza się gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 200 o mocy 503 kW.

Wszystkie elementy instalacji są do siebie perfekcyjnie dopasowane, co zapewnia szczególnie wydajną i ekonomiczną pracę. W ramach tego agregaty kogeneracyjne są zaprojektowane tak, aby pracowały jak najdłużej. Powstałe w procesie ciepło jest wykorzystywane w sposób ciągły do ogrzewania budynku. Zintegrowana technika kondensacyjna zapewnia wysoką sprawność całkowitą do 95 procent, a w porównaniu z oddzielnym wytwarzaniem prądu i ciepła agregaty kogeneracyjne pozwalają na oszczędności energii pierwotnej do 30 procent.

Do chłodzenia instalacji produkcyjnych zainstalowano dużą pompę ciepła solanka/woda firmy Viessmann o mocy chłodniczej 348 kW. Potrzebną energię czerpie ona z układu 80 sond geotermalnych zagłębionych 120 metrów w ziemi pod parkingiem. Dwa agregaty chłodnicze chłodzone powietrzem pokrywają obciążenia szczytowe w okresach dużego zapotrzebowania na chłodzenie. W przypadku dużego zapotrzebowania pompa ciepła może być również wykorzystywana jako agregat chłodniczy, który uzupełnia działanie absorpcyjnego urządzenia chłodniczego. Wytworzona w ten sposób zimna woda jest następnie dodatkowo przechowywana w otwartym zbiorniku zraszającym w celu chłodzenia urządzeń produkcyjnych.

Energia grzewcza i chłodząca jest rozprowadzana na dużej powierzchni poprzez sufity, ściany i podłogi. Obojętna masa akumulacyjna żelbetu wykorzystywana jest do aktywacji elementów betonowych. Firma Viessmann produkuje duże pompy ciepła o łącznej mocy do 2000 kW, które są specjalnie dostosowane do wymogów działalności gospodarczej i przemysłowej.

Inteligentna regulacja systemu dla szczególnie efektywnej pracy

Inteligentna regulacja systemu Viessmann MMM 300 zapewnia zawsze najbardziej efektywną kombinację generatorów ciepła i urządzeń chłodniczych. Perfekcyjne połączenie wszystkich komponentów sprawia, że system jest szczególnie wydajny i tym samym ekonomiczny w eksploatacji. Zużycie energii przekracza wymagania normy EnEV 2009 o ponad 54 procent. Z tego powodu siedziba firmy Leica otrzymała certyfikat Green Building Unii Europejskiej.

Powiązane referencje

Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Przemysł
Biomasa
Olej
Słońce

Centrum logistyczne Marc Cain GmbH w Bodelshausen

W swoim centrum logistycznym w Bodelshausen marka odzieżowa Marc Cain postawiła na własną, lokalną sieć grzewczą z Viessmann Vitoflex 300-UF i Vitobloc 200 EM-20/39 do wytwarzania prądu.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Elektryczność
Powietrze

Lotte World Tower Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w centrum miasta i mieści apartamenty i biura, a także sklepy i restauracje. Przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w energię pochodzi z 12 dużych pomp ciepła firmy Viessmann.

Więcej
Ogrzewanie sieciowe
Elektryczność
Gaz
Powietrze

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie posiada imponującą, zorientowaną na przyszłość koncepcję ogrzewania, chłodzenia i zasilania z naciskiem na sprzężenie sektorowe. Zastosowana technologia obejmuje dużą pompę ciepła, jednostkę CHP oraz system fotowoltaiczny.

Więcej
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej
Przemysł
Użyteczność publiczna

Centrum logistyczne Mammut Sports Group AG, Memmingen

Europejskie centrum logistyczne w Memmingen wykorzystuje energię odnawialną do ogrzewania i chłodzenia. Centrum energetyczne składa się z trzech pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann, które wykorzystują naturalne ciepło wód gruntowych.

Więcej