Optymalizacja systemu grzewczego: Proste wskazówki dotyczące oszczędności

Poproś o bezpłatną konsultację
(Foto: © Ivan Kruk / Shutterstock.com)

Koszty ogrzewania pochłaniają coraz większą część miesięcznych wydatków. Często można je jednak obniżyć za pomocą prostych środków. Na przykład dzięki optymalizacji ogrzewania, w ramach której firmy zajmujące się ogrzewaniem usprawniają istniejące instalacje. Poniższy poradnik wyjaśnia, jak to się odbywa i jak można uzyskać dofinansowanie do optymalizacji systemu grzewczego.

Wymiana przestarzałych termostatów i ich prawidłowe ustawienie

Obniżenie temperatury w pomieszczeniach o jeden stopień Celsjusza pozwala zaoszczędzić do sześciu procent na kosztach ogrzewania. Dotyczy to zwłaszcza istniejących budynków, w których drzwi pomiędzy różnie ogrzewanymi pomieszczeniami pozostają zamknięte. Pomocne są również regulatory czasowe, takie jak nocne wyłączenie. Polega ona na obniżeniu temperatury w pomieszczeniach w celu zaoszczędzenia energii, gdy wszyscy śpią. W odpowiednim czasie przed przebudzeniem system grzewczy ponownie ogrzewa wszystkie pomieszczenia do wymaganej temperatury i w ten sposób zapewnia wysoki poziom komfortu. Zapewniają to również termostaty grzewcze  Viessmann ViCare, które można obsługiwać nawet z kanapy lub w podróży za pomocą smartfona, a ich programowanie jest bardzo proste.

Izolacja rur i armatury dla optymalizacji systemu grzewczego

Jeśli gołe rury przebiegają przez nieogrzewane pomieszczenia, działają tam jak grzejniki. Niepotrzebnie oddają ciepło i tym samym powodują większe zużycie energii. Można tego uniknąć poprzez zaizolowanie rur i armatury grzewczej. Środek optymalizacji systemu grzewczego może być szybko i niedrogo zrealizowany przez Państwa lub Państwa firmę instalacyjną.

Równoważenie hydrauliczne dla efektywnej dystrybucji ciepła

Czy niektóre pomieszczenia w Twoim domu nie osiągają wymaganych temperatur, a inne dosłownie przegrzewają się, czy też w grzejnikach panuje duży hałas? To wszystko są oznaki braku zrównoważenia hydraulicznego. Woda grzewcza nie przepływa przez system optymalnie, a system grzewczy zużywa więcej energii niż to konieczne. Gdy instalatorzy przeprowadzają równoważenie hydrauliczne, regulują oni system w sposób prawidłowy. Zapewniają, że każda powierzchnia grzewcza otrzymuje wymaganą ilość wody grzewczej, co zmniejsza zużycie. Przy okazji, jest to przydatne nie tylko wtedy, gdy występują wcześniej opisane objawy. Kiedy ocieplasz swój dom lub wymieniasz generator ciepła, optymalizacja systemu grzewczego jest również warta uwagi.

Wymiana pompy obiegu grzewczego i zmniejszenie zużycia prądu

Stare pompy obiegu grzewczego pracują z dużą mocą przez wiele godzin w roku. Zużywają więcej niż potrzeba i można je łatwo wymienić na pompy o wysokiej sprawności. Te pracują w zależności od potrzeb. Ich silniki są szczególnie wydajne i zużywają średnio o 90 procent mniej prądu. Na optymalizację systemu grzewczego, co jest szczególnie opłacalne w trakcie równoważenia hydraulicznego, Państwa wykonawca instalacji grzewczej potrzebuje zazwyczaj tylko jednej do dwóch godzin.

Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej i optymalizacja systemu grzewczego

Z każdym stopniem Celsjusza, o który spada temperatura zewnętrzna, budynek traci więcej ciepła przez przegrody zewnętrzne i wentylację. Systemy grzewcze kompensują te straty poprzez podniesienie temperatury wody grzewczej. Krzywa grzewcza określa temperaturę wody niezbędną do dostarczenia wystarczającej ilości ciepła do domu przy różnych temperaturach zewnętrznych. Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej pozwala zaoszczędzić wiele energii, natomiast nieprawidłowe ustawienie prowadzi do zimnych pomieszczeń lub nadmiernego zużycia.