Zużycie ciepłej wody użytkowej na osobę

Poproś o bezpłatną konsultację

Aby zoptymalizować zużycie c.w.u., trzeba je najpierw zrozumieć. Zużycie c.w.u. na osobę stanowi od 25 do 40 procent całkowitego zużycia wody w tym kraju. Biorąc pod uwagę średnie całkowite zużycie wody w wysokości 121 litrów dziennie (BDEW na rok 2018), wynosi to od 30 do 48 litrów. Ten szeroki zakres wynika z faktu, że każda osoba korzysta z c.w.u. w bardzo różny sposób.

Zużycie ciepłej wody użytkowej w liczbach

Codzienna higiena osobista ma największy udział w zużyciu ciepłej wody użytkowej na osobę w gospodarstwie domowym. Obejmuje to prysznic, kąpiel, mycie twarzy itp. Wspomniana powyżej średnia wartość 30 do 48 litrów nie odnosi się do całkowitej ilości wody zużytej do kąpieli pod prysznicem lub w wannie. Odnosi się ona jedynie do ilości wody dostarczanej przez zasobnik c.w.u.  lub instalację solarną. Ktoś, kto częściej się kąpie, ma większe zużycie ciepłej wody użytkowej i tym samym większe całkowite zużycie wody niż ktoś, kto codziennie bierze tylko szybki prysznic. Dzieje się tak dlatego, że do podgrzanej ciepłej wody użytkowej dodawana jest zimna woda.

Poniższe wykresy pokazują, jak ściśle powiązane jest zużycie CWU (ciepłej wody) w szczególności i zużycie wody (ciepłej i zimnej wody) w ogóle:

  • Spłukiwanie toalet stanowi prawie 30 procent całkowitego zużycia wody. Jak można się spodziewać, jest to zimna, nieogrzewana woda z rury.
  • Pranie stanowi nieco więcej niż 10 procent całkowitego zużycia wody. W przeciwieństwie do spłukiwania toalety, część tej wody jest podgrzewana - zazwyczaj bezpośrednio w pralce za pomocą energii elektrycznej.
  • Podobnie jak w przypadku prania, część wody używanej do mycia naczyń jest podgrzewana. To zadanie stanowi około 6 procent całkowitego zużycia wody.

Zużycie ciepłej wody użytkowej, zużycie wody pitnej, wody technologicznej i wody wirtualnej

Jeśli wyszukasz średnie zużycie ciepłej wody użytkowej na osobę, w pewnym momencie natkniesz się na pokrewne terminy, takie jak woda pitna, woda procesowa, woda wirtualna lub ślad wodny. Ale co one właściwie oznaczają? Wspomniana na początku liczba 121 litrów dziennie odnosi się wyłącznie do wody pitnej, pobieranej bezpośrednio z kranu. Z kolei woda technologiczna uwzględnia również ilość zużywaną przy produkcji żywności lub innych towarów - i to ponad granicami państw. Eksperci określają tę pośrednio zużytą wodę mianem wody wirtualnej. Jej ilość wielokrotnie przewyższa ilość wody pitnej. Federalna Agencja Środowiska obliczyła dla Niemiec dzienne zużycie wody na poziomie 117,2 miliardów metrów sześciennych. Odpowiada to 3,9 metra sześciennego lub 3900 litrów na osobę. Oznacza to, że przy obliczaniu rzeczywistego zużycia wody na osobę należy wziąć pod uwagę ilość wody zarówno bezpośredniej, jak i pośredniej. W tym celu używa się pojęcia śladu wodnego.

Obliczanie i redukcja kosztów zużycia c.w.u.

Technicznie rzecz biorąc,  c.w.u. może być podgrzewana na różne sposoby: w punkcie centralnym lub w systemie zdecentralizowanym. W przypadku centralnego podgrzewania  c.w.u. zadanie to podejmuje istniejący system grzewczy. Woda jest podgrzewana albo w sposób konwencjonalny przez ciepło powstające podczas spalania, albo za pomocą światła słonecznego. W tym ostatnim przypadku niezbędna jest instalacja solarna i odpowiedni zasobnik solarny.

Z kolei zdecentralizowane podgrzewanie wody użytkowej jest oddzielone od istniejącego systemu grzewczego. W tym przypadku do zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową stosuje się systemy zasilane elektrycznie. To, jaki rodzaj ogrzewania c.w.u. zostanie zastosowany, ma duży wpływ na koszty zużycia c.w.u..

W praktyce eksperci zalecają rozwiązanie scentralizowane, ponieważ jest ono tańsze ze względu na stosowane paliwo. Jednak zdecentralizowane zaopatrzenie ma również swoje zalety, na przykład gdy zapotrzebowanie na  c.w.u. jest zbyt niskie, aby podłączenie do istniejącego systemu grzewczego było ekonomicznie uzasadnione. Ostatecznie to człowiek decyduje, która wersja jest najlepsza. Pierwszym ważnym krokiem powinno być zawsze uzyskanie porady od wykonawcy instalacji grzewczej na miejscu.

Obliczanie średnich kosztów zużycia ciepłej wody użytkowej

Jeśli są Państwo właścicielami domu i posiadają również instalację solarną, to obliczenie średnich kosztów zużycia ciepłej wody użytkowej może mieć dla Państwa jedynie drugorzędne znaczenie. Natomiast osoby mieszkające w wynajmowanych mieszkaniach nie powinny się przed tym wzbraniać. Ponieważ daje to zarówno jasność, jak i zachętę do oszczędzania energii. Jeśli chcesz obliczyć koszt swojego średniego zużycia c.w.u., musisz pamiętać o kilku czynnikach. Do nich należą:

  • Średnie zużycie c.w.u.
  • Temperatura, do której podgrzewana jest woda
  • Cena używanego paliwa

Liczba mieszkańców wpływa na zużycie ciepłej wody użytkowej

Roczne zużycie ciepłej wody użytkowej przez gospodarstwo domowe zależy w dużym stopniu od tego, ile osób w nim mieszka. Biorąc pod uwagę zużycie ciepłej wody użytkowej wynoszące około 40 litrów dziennie na osobę (patrz wyżej), daje to 43 800 litrów lub 43,80 metrów sześciennych rocznie dla trzyosobowej rodziny (40 litrów x 3 osoby x 365 dni).

Temperatura wody jest również ważnym czynnikiem

Im gorętsza jest c.w.u., tym więcej energii zużywa podgrzewacz wody. Średnio,  c.w.u. w większości systemów jest podgrzewana do temperatury pomiędzy 50 a 60 stopni Celsjusza. Podgrzewanie do temperatury poniżej tego zakresu może wpłynąć na komfort użytkowania.

Wszystko sprowadza się do paliwa

Istotnym czynnikiem wpływającym na koszty c.w.u. jest stosowane paliwo. Podczas gdy cena za kilowatogodzinę w przypadku energii elektrycznej pozyskiwanej w sposób konwencjonalny jest bardzo wysoka, w przypadku polan i peletów od kilku lat utrzymuje się na niskim poziomie, co pokazuje poniższa tabela:

Optymalizacja zużycia c.w.u. i oszczędność kosztów

Optymalizacja własnego zużycia c.w.u. nie oznacza zużywania mniejszej ilości c.w.u. ani obniżania kosztów za wszelką cenę. Po pierwsze, podstawowe zapotrzebowanie na wodę musi być nadal zaspokajane. Po drugie, pomijając koszty zakupu instalacji solarnej, możliwe jest bezpłatne wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Chodzi raczej o optymalne wykorzystanie ciepłej wody użytkowej poprzez zastosowanie środków technicznych i manualnych.

  

Jak zoptymalizować zużycie ciepłej wody użytkowej?

  • Optymalizacja zużycia ciepłej wody użytkowej zaczyna się od sposobu jej wytwarzania. W przypadku ogrzewania ciepłej wody użytkowej należy wybrać zaawansowaną, wydajną technologię grzewczą, która odpowiada potrzebom użytkownika.
  • Jeśli to możliwe, zainwestuj w instalację solarną i pozwól jej pokryć większość zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową.
  • Stosuj w toalecie spłuczki oszczędzające wodę. Pozwala to zaoszczędzić do trzech razy więcej wody niż zwykła spłuczka.
  • Ograniczniki przepływu i termostatycznie sterowane baterie mogą znacznie zmniejszyć zużycie wody.
  • Zwróć też uwagę na to, jak długo bierzesz prysznic lub rozważ zakręcenie kranu podczas nakładania mydła.