Nowoczesne systemy grzewcze na drewno bardzo efektywnie przetwarzają energię drewna na ciepło, a dzięki temu, że podczas spalania powstaje bardzo mało pyłu, są przyjazne dla środowiska. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch oddzielnych faz spalania oraz efektywnemu sterowaniu dopływem powietrza do spalania. Za pomocą sondy Lambda regulator stale monitoruje skład spalin i reguluje dopływ powietrza do spalania, aby osiągnąć optymalne spalanie.
System ogrzewania kłodami - funkcje, zalety, asortyment w skrócie
Poproś o bezpłatną konsultacjęTematy w skrócie
Przy dzisiejszych cenach energii ogrzewanie drewnem jest dobrą alternatywą dla ogrzewania olejem lub gazem pod względem całościowej inwestycji. Ochrona środowiska nie jest przecież jedynym argumentem przemawiającym za ogrzewaniem tym naturalnym surowcem. Jako rodzime paliwo, drewno jest bardzo oszczędne i nie podlega ekstremalnym wahaniom cen. Kłody to doskonały wybór dla tych, którzy mogą pozyskać paliwo we własnym zakresie, na przykład z lokalnej gospodarki leśnej. Technologia ta jest wygodna, energooszczędna i bezpieczna do stosowania w sektorze prywatnym, w budynkach komercyjnych i przez władze lokalne.
Budowa i działanie systemu zgazowywania drewna
W kotłach na drewno spalane są polana łupane. W przeciwieństwie do kominków, gdzie drewno stopniowo spala się od góry, nowoczesne kotły zgazowujące drewno spalają je od dołu. Technologia zgazowania opiera się na wykorzystaniu dwóch komór spalania, z których każda pełni inną funkcję. W "spalaniu etapowym" ułożone w stosy polana są suszone w pierwszej komorze spalania i zamieniane w gaz drzewny. Gazy spalinowe wydostające się z polan są następnie efektywnie spalane w bardzo wysokich temperaturach w drugiej komorze spalania, przy czym dalej wprowadzane jest powietrze do spalania.
Systemy grzewcze na drewno wymagają oczywiście więcej wysiłku manualnego niż systemy grzewcze na gaz czy olej. Na przykład drewno musi być zazwyczaj umieszczone w kotle i rozpalone ręcznie. Po spaleniu należy usunąć popiół. Aby zapobiec pogorszeniu wydajności systemu, właściciel domu musi również regularnie usuwać pozostałości po spalaniu z wymienników ciepła.
Nowoczesny kocioł do spalania drewna Viessmann ułatwiają wszystkie te procesy. Wyposażony jest on w automatyczny, czasowy regulator zapłonu oraz automatyczny system usuwania popiołu, co pozwala zaoszczędzić czas i wysiłek. Wymienniki ciepła spalin w nowoczesnych kotłach na drewno są również czyszczone za pomocą jednego przycisku.
Po rozpaleniu drewna w kotle proces ten trudno zatrzymać. Aby zapewnić wysoką wydajność, kotły współpracują z zasobnikiem buforowym. Magazynuje on energię cieplną i w razie potrzeby oddaje ją do instalacji grzewczej lub ciepłej wody. W ten sposób system grzewczy pracuje zawsze w swoim idealnym zakresie mocy, zmniejszając tym samym zużycie paliwa.
Zasobnik buforowy umożliwia również łączenie systemów grzewczych opalanych drewnem z innymi generatorami ciepła. Często są one eksploatowane np. w połączeniu z istniejącym gazowym lub olejowym systemem grzewczym. Podczas gdy kocioł na drewno działa jako główny generator ciepła dla domu, dodatkowe urządzenia grzewcze działają jako zabezpieczenie. Włączają się one na przykład wtedy, gdy właściciel domu jest poza domem i nie może samodzielnie dokładać drewna.
Porady dotyczące zakupu systemu ogrzewania
Przy zakupie systemu ogrzewania na drewno należy pamiętać o kilku kwestiach. System powinien być wystarczająco duży, aby dostarczać do domu wystarczającą ilość ciepła. Zaopatrzenie ogrzewania w paliwo zajmuje trochę czasu, a do przechowywania drewna opałowego potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca w ogrodzie. Dotacje mogą również obniżyć koszty zakupu [zgodnie z lokalnymi warunkami]. Aby właściciele domów mogli z nich skorzystać, muszą wybrać odpowiedni system grzewczy i prawidłowo ubiegać się o fundusze. Oferujemy bezpłatne, niezobowiązujące konsultacje ekspertów, którzy odpowiedzą na Państwa pytania dotyczące tej technologii.
Odpowiednia moc dla Twojego systemu grzewczego na drewno
Po podjęciu decyzji o ogrzewaniu drewnem, kluczowe znaczenie ma prawidłowe planowanie przed instalacją systemu. Przy zakupie systemu ogrzewania na drewno, ze względu na funkcjonalność, wygodę i cenę, najważniejszym czynnikiem jest moc systemu.* Powinna być ona na tyle wysoka, aby kocioł mógł skompensować straty ciepła z przegród zewnętrznych budynku i zapewnić wymaganą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Podczas gdy szczegółowe obliczenia dają dokładne wyniki, wartości orientacyjne mogą pomóc w przybliżonym doborze wielkości i rozplanowaniu systemu grzewczego. Zależą one od wieku budynku i są następujące. Jeśli rok budowy to:
- przed 1970 rokiem, wymagana moc grzewcza wynosi 150 do 170 watów na metr kwadratowy
- między 1970 a 1980 rokiem, wymagana moc grzewcza wynosi 100 do 150 watów na metr kwadratowy
- w latach 1980-1990 wymagana moc grzewcza wynosi 75-100 watów na metr kwadratowy
- w latach 1990-2000 wymagana moc grzewcza wynosi 50-75 watów na metr kwadratowy
- po 2000 r. wymagana moc grzewcza wynosi 15 do 50 watów na metr kwadratowy
- Szczególnie w starszych budynkach wymagana moc grzewcza może być niższa, jeśli nieruchomość została już zmodernizowana.
*Właściwy kocioł na drewno zależy od pojemności zasobnika. Jeśli np. w zimie kocioł ma grzać tylko raz dziennie, aby ogrzać budynek, pojemność zasobnika kotła musi odpowiadać zapotrzebowaniu na ciepło dla całego budynku. Im większy zbiornik, tym więcej drewna może przyjąć i tym większa jest ilość oddawanego ciepła. Moc kotła wpływa na szybkość spalania w kotle. Jeśli w zimie kocioł może być rozpalany dwa razy dziennie, wystarczy kosz o mniejszej pojemności.
Drewno jako paliwo - właściwe składowanie
Drewno jest surowcem regeneracyjnym i rośnie w rodzimych lasach. Uważane jest za neutralne pod względem emisji CO₂ i znacznie zmniejsza obciążenie środowiska w porównaniu ze spalaniem oleju lub gazu. Dzieje się tak dlatego, że podczas spalania w kotle na drewno to ekologiczne paliwo nie emituje prawie wcale więcej dwutlenku węgla, niż było w stanie przetworzyć na tlen podczas wzrostu. Dalsze informacje na temat drewna jako paliwa zestawiliśmy w naszym artykule o paliwie z biomasy.
Porady dotyczące przechowywania paliwa dla kotłów na drewno
Aby systemy grzewcze na bale osiągały najlepszą wydajność podczas spalania, paliwa muszą być wysokiej jakości. Oznacza to zasadniczo, że mają one niską wilgotność resztkową, która zgodnie z niemieckim rozporządzeniem o imisjach nie może przekraczać 25 procent. Spalanie mokrych polan zużywa dużą część uwolnionej energii na odparowanie wody zawartej w drewnie. Powoduje to większe zużycie i wzrost emisji zanieczyszczeń z kotłów na drewno. Spalanie mokrego drewna może również spowodować uszkodzenie komina. Wilgotność resztkowa na poziomie 15 do 20 procent zapewnia wydajne, czyste spalanie. To, czy drewno spełnia ten wymóg, można sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza.
Ponieważ paliwo drzewne podczas przechowywania uwalnia do otoczenia dużo wilgoci, eksperci odradzają przechowywanie go w domu. Szczególnie jeśli pomieszczenia nie są wystarczająco wentylowane, wilgoć jest zatrzymywana w pomieszczeniach, skraplając się na zimnych ścianach i powodując rozwój pleśni.
Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby szybko wysuszyć paliwo drzewne
Aby paliwo szybko wyschło, upewnij się, że przechowujesz je prawidłowo. Poniższa lista zawiera przegląd najważniejszych punktów:
- Rozdziel drewno opałowe na wystarczająco małe kłody przed składowaniem
- Podkład z palet chroni drewno przed wilgocią.
- Idealnym miejscem do składowania są wietrzne i słoneczne miejsca na zewnątrz.
- Najlepiej jest układać kłody w poprzek, na przemian.
- Zachowaj odległość ponad dziesięciu centymetrów pomiędzy stosami drewna oraz pomiędzy stosami a ścianami.
- Użyj plandeki lub wznieś prosty dach, aby chronić drewno przed deszczem i śniegiem
- Zachowaj wolne boki stosów, aby zapewnić optymalną wentylację
Korzyści dla właścicieli i środowiska
Kotły na drewno są niedrogie, trwałe i przyjazne dla środowiska. Niezmiennie jednak wymagają pewnego nakładu pracy. W okresie grzewczym spodziewaj się, że będziesz je ładować drewnem raz dziennie. Jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo niska, może być konieczne dodawanie paliwa dwa razy dziennie. Potrzebna będzie również odpowiednia przestrzeń do przechowywania opału. Poniżej przedstawiamy zestawienie zalet tego systemu grzewczego.
- Wykorzystanie regionalnie dostępnych i odnawialnych surowców
- Drewno podlega niewielkim wahaniom cen i jest tańsze niż olej czy gaz
- Spalanie neutralne pod względem CO₂ odciąża środowisko naturalne
- Technika grzewcza jest sprawdzona, bezpieczna i wydajna