Oszczędzaj energię i zmniejszaj koszty ogrzewania

Poproś o bezpłatną konsultację

Oszczędność energii i obniżenie kosztów ogrzewania idą w parze. Dzieje się tak dlatego, że według danych rządowych ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych stanowi ponad dwie trzecie końcowego zużycia energii w prywatnych gospodarstwach domowych. Energia potrzebna do podgrzewania ciepłej wody użytkowej nie jest wliczana do tej liczby. Dlatego już z tego powodu warto wprowadzić pewne środki oszczędzania energii. Pojawiają się również inne powody do obniżenia kosztów ogrzewania, nie tylko pogarszający się poziom zanieczyszczenia środowiska, cele związane z transformacją energetyczną, a przede wszystkim rosnące ceny paliw. Przy zastosowaniu odpowiednich środków i właściwych praktyk, oszczędzanie energii można łatwo uczynić częścią codziennej rutyny.

Na przykład, możesz odpowietrzyć swój system grzewczy w kilku prostych krokach. Po usunięciu wszystkich pęcherzyków powietrza z systemu grzewczego, woda grzewcza może gładko przepływać przez rury grzewcze i bez przeszkód przekazywać swoje ciepło do pomieszczeń. Przynosi to nie tylko większy komfort cieplny, ale również eliminuje uciążliwe odgłosy, takie jak szumy czy bulgotanie.

Możesz również obniżyć temperaturę w danym pomieszczeniu, w zależności od jego funkcji i pory dnia. Dzięki temu będziesz mógł znacznie efektywniej wykorzystywać energię. W oszczędzaniu energii pomaga również odpowiednia wentylacja. Jak to się robi, dowiesz się w poniższej sekcji. A najlepsze jest to, że wszystkie te środki nic Cię nie kosztują i można je łatwo włączyć do codziennego życia.

Aby czerpać korzyści z dalszych oszczędności, należy zastosować środki techniczne. Równoważenie hydrauliczne i regularna konserwacja instalacji grzewczej przez lokalnego wykonawcę instalacji grzewczej to najbardziej efektywne sposoby oszczędzania energii i długoterminowej redukcji kosztów ogrzewania. Wreszcie, co nie mniej ważne, warto również zmniejszyć zużycie wody i energii elektrycznej, aby zaoszczędzić energię w całej rozciągłości.

Jak można oszczędzać energię?

Jednym ze skutecznych sposobów oszczędzania energii jest zmiana praktyk grzewczych, co może również zmniejszyć koszty ogrzewania. Nie oznacza to jednak kompromisu w kwestii komfortu lub zamarzania we własnych czterech ścianach. Poniższe trzy wskazówki można łatwo włączyć do codziennego życia przy niewielkim wysiłku:

Instalacja grzewcza jest układem zamkniętym, w którym krąży woda grzewcza podgrzana przez wytwornicę ciepła. W praktyce jednak do systemu może dostać się powietrze, np. przez dyfuzję lub podczas prac przy generatorze ciepła. Powstają wówczas pęcherzyki powietrza, które uniemożliwiają równomierne rozprowadzenie ciepła w grzejniku. W rezultacie nierzadko pojawiają się dziwne lub denerwujące odgłosy. Jeśli tak się stanie, należy odpowietrzyć grzejnik. Nasz poradnik dotyczący odpowietrzania instalacji grzewczej pokazuje, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.

Odpowietrzanie grzejników to nie jedyna metoda na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Za jeden z najskuteczniejszych sposobów oszczędzania energii uważa się również prawidłowe wietrzenie pomieszczeń. Ważne: podczas wietrzenia pomieszczeń należy otwierać okna całkowicie na krótki czas (około pięciu minut), zamiast pozostawiać je lekko otwarte przez długi czas. Lekko otwarte okna wnoszą niewiele świeżego powietrza, ale pozwalają na wydostanie się dużej ilości ciepła. Wyłącz ogrzewanie podczas wietrzenia pokoju. W miarę możliwości powtarzaj ten proces do trzech razy dziennie. W zależności od pory roku, można również wietrzyć dłużej niż 5 minut.

Odczuwanie ciepła jest zawsze subiektywne. Jednej osobie może się podobać, że jest bardzo ciepło, drugiej - że jest nieco chłodniej. Jedno jest jednak pewne: nie wszędzie w domu czy mieszkaniu musi być taka sama temperatura. W końcu pomieszczenia są wykorzystywane w różny sposób, a także są ogrzewane pośrednio, na przykład przez przebywających w nich ludzi lub uruchomione urządzenia elektryczne.

Utrzymuj temperatury na następujących poziomach:

W bawialni, gabinecie i salonie 20 do 22 stopni Celsjusza, w kuchni i sypialni ok. 18 stopni Celsjusza, a w przedpokoju 15 stopni Celsjusza. Potencjał oszczędnościowy pokazuje, jak ważna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu: jeśli obniżysz temperaturę w pomieszczeniu tylko o jeden stopień Celsjusza, zmniejszy to koszty ogrzewania nawet o sześć procent - przynajmniej w starszym budynku. W przypadku nowych budynków oszczędności mogą być mniejsze.

Środki techniczne w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania

Aby zaoszczędzić energię i obniżyć koszty ogrzewania w dłuższej perspektywie, nie wystarczą wymienione już wskazówki. W praktyce najlepszy potencjał oszczędności wynika z połączenia prawidłowych praktyk grzewczych i optymalizacji technicznej. Ta ostatnia obejmuje równoważenie hydrauliczne i regularną konserwację instalacji grzewczej przez specjalistę.

Równoważenie hydrauliczne dla optymalnej dystrybucji ciepła

Grzejniki w budynku często nie nagrzewają się równomiernie. Im większa odległość od generatora ciepła lub im cieńsze rury grzewcze, tym większy opór napotyka woda grzewcza podczas przepływu przez system. Oznacza to, że nie wszędzie dostaje się taka sama ilość wody, przez co niektóre grzejniki są cieplejsze od innych. Oznacza to, że do ogrzania każdego pomieszczenia do wymaganej temperatury potrzeba dużo energii.

Aby zapewnić, że wszystkie grzejniki w danym systemie są zasilane dokładnie taką ilością ciepła, jaka jest wymagana dla każdego pomieszczenia, należy przeprowadzić procedurę znaną jako równoważenie hydrauliczne.

Niezależne badania wykazały, że zrównoważenie hydrauliczne instalacji grzewczej zwiększa efektywność energetyczną nawet o 15 procent. W ten sposób nie tylko oszczędza się energię, lecz także obniża koszty ogrzewania. Jeśli instalacja grzewcza ma być wykonana zgodnie z niemieckimi przepisami dotyczącymi instalacji grzewczych DIN 4701 i niemieckimi przepisami budowlanymi (VOB), równoważenie hydrauliczne jest obowiązkowe. Nie jest to jednak wymóg prawny dla żadnego właściciela instalacji grzewczej.

Oszczędzaj energię dzięki regularnej i fachowej konserwacji

Regularna konserwacja instalacji grzewczej przedłuża jej żywotność i zapewnia niezawodną, bezproblemową pracę. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że energia z paliwa jest wykorzystywana efektywnie i czysto, chroniąc w ten sposób środowisko naturalne i oszczędzając na rachunkach za ogrzewanie - bez uszczerbku dla wysokiego komfortu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Kocioł, palnik i regulator tworzą układ podobny do silnika samochodowego. Gdyby Twój samochód był eksploatowany przez tyle samo czasu co Twój kocioł, to w ciągu roku pokonałby ponad 60 000 kilometrów. Wszyscy właściciele samochodów wiedzą, że należy je regularnie serwisować. Dlatego też, podobnie jak w przypadku samochodu, instalacja grzewcza powinna być serwisowana przynajmniej raz w roku.

W Niemczech ponad pięć milionów instalacji grzewczych nie jest w ogóle serwisowanych lub są one serwisowane tylko wtedy, gdy coś się zepsuje, mimo że regularne przeglądy należą do obowiązków użytkowników instalacji grzewczych i ciepłej wody (§ 3 ust. 3 rozporządzenia o oszczędzaniu energii - EnEV).

Korzyści z regularnego serwisowania

Regularne serwisowanie nie tylko oszczędza energię, ale także obniża koszty ogrzewania. Według ekspertów można uzyskać potencjalne oszczędności energii wejściowej w wysokości od pięciu do siedmiu procent w porównaniu do zużycia energii przez system grzewczy, który nie jest serwisowany. Oznacza to, że do ogrzewania zużywa się znacznie mniej zasobów. Serwisowanie systemu grzewczego zapewnia zatem jego ekologiczną eksploatację.

Większa wydajność i wydłużona żywotność systemu grzewczego
Obniżone koszty ogrzewania
Większa niezawodność działania systemu grzewczego
Stały, wysoki poziom komfortu ogrzewania i CWU
Wytwarzanie ciepła przy zmniejszonej emisji CO2 dzięki ekonomicznej i przyjaznej dla środowiska eksploatacji
Oszczędzanie zasobów poprzez efektywne wykorzystanie energii wejściowej

Zmniejsz koszty ogrzewania dzięki poradom profesjonalistów dotyczącym oszczędzania energii

Porady dotyczące oszczędzania energii nie muszą być trudne do wdrożenia. Możesz również zrobić wiele samemu w zaledwie kilku krokach. Pomoże Ci to zaoszczędzić energię i zmniejszyć przyszłe rachunki za ogrzewanie.

Szczelne połączenia okien i drzwi są niezbędne do ekonomicznego ogrzewania. Przed sezonem grzewczym należy sprawdzić uszczelki i w razie potrzeby wymienić je.

Izolacja rur grzewczych jest prosta i nie wymaga wiele pracy ani wydatków. Pozwala również na oszczędzanie energii.

Regularnie sprawdzać działanie zaworów termostatycznych. Spowolniony lub nawet zaklinowany termostat zmniejszy moc grzewczą. Aby zaoszczędzić energię, warto usunąć wszelkie problemy.

Połącz wszystkie środki razem, aby zredukować koszty ogrzewania do minimum. Oprócz trzech opisanych wskazówek istnieją inne przydatne środki, które są szybkie do wdrożenia i mają duży potencjał oszczędności energii:

  • W nocy należy jedynie zmniejszyć temperaturę przy grzejnikach, a nie całkowicie je wyłączać; zapobiegnie to zbytniemu wychłodzeniu pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie całkowicie się ochłodzi, do jego ponownego ogrzania potrzebny będzie większy przepływ wody grzewczej. To z kolei zwiększa zapotrzebowanie na energię.
  • Zasłony wiszące przed grzejnikami lub meble znajdujące się tuż przed nimi utrudniają cyrkulację ciepła w całym pomieszczeniu. System grzewczy nie może osiągnąć pełnego efektu i musi dostarczyć więcej ciepła, aby zapewnić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego należy utrzymywać grzejniki w stanie wolnym od przeszkód.
  • Zasłony i rolety powinny być zamknięte na noc. Zmniejszy to szybką utratę ciepła i ochroni przed zimnem i przeciągami.

Zużywaj mniej wody i oszczędzaj energię

Efektywne ogrzewanie to nie jedyny sposób na energię i obniżenie kosztów ogrzewania. Oszczędne zużycie wody również zmniejsza zużycie energii. Poniższe wskazówki dotyczące oszczędzania wody w łazience i podczas prania odzieży można łatwo i niedrogo włączyć do swojego życia.

Oszczędzanie wody w łazience

Zastosowanie wodooszczędnych zaworów spłukujących w spłuczkach toaletowych zmniejsza zużycie wody. Konwencjonalna spłuczka zużywa trzy razy więcej wody niż spłuczka z wodooszczędnym przyciskiem spłukującym (1x spłukiwanie zużywa około 9 litrów wody).

Natychmiast naprawiaj cieknące krany, w przeciwnym razie zużycie wody będzie bardzo wysokie.

Zaleca się stosowanie wodooszczędnych głowic prysznicowych i kranów.

Napełnienie wanny zużywa trzy razy więcej wody i energii. Oprócz energii grzewczej, zapewnienie ciepłej wody jest ważnym czynnikiem zużycia energii w gospodarstwie domowym.

Używaj kubka podczas mycia zębów i zakręcaj kran podczas tej czynności.

Oszczędzaj wodę podczas prania

Zawsze pierz przy pełnym załadunku. Unikaj prania wstępnego i pierz w temperaturze 60 °C zamiast 90 °C. Pranie wstępne jest konieczne tylko w przypadku mocno zabrudzonej bielizny.

Używaj cykli ekonomicznych, jeśli Twoja pralka lub zmywarka je posiada. Wymagają one czasem nieco więcej czasu, ale pomagają oszczędzać wodę, a tym samym energię.

Suszarka bębnowa zużywa dwa razy więcej energii niż pralka przy tej samej ilości prania. Jeśli więc to możliwe, najlepiej pozwolić praniu wyschnąć w suszarni lub na zewnątrz.

Oszczędzaj energię elektryczną i odciążaj klimat

Oprócz energii grzewczej i ciepłej wody, dom potrzebuje energii elektrycznej. Mimo że jej udział w całkowitym zużyciu energii jest stosunkowo niewielki, istnieje wiele powodów, aby oszczędzać energię elektryczną. Po pierwsze dlatego, że cena prądu stale rośnie, a po drugie dlatego, że prąd jest nadal w dużej mierze wytwarzany w konwencjonalnych elektrowniach. Jako źródło energii często wykorzystywane są paliwa kopalne, takie jak węgiel czy gaz, które podczas spalania uwalniają szkodliwy dla środowiska CO2.

Wyłączaj całkowicie urządzenia elektryczne zamiast używać trybu stand-by

Oszczędzanie energii elektrycznej jest dziecinnie proste w wielu aspektach naszego życia. Na przykład, wyłączaj całkowicie urządzenia elektryczne, takie jak systemy muzyczne, telewizory i komputery, jeśli nie będą używane przez jakiś czas. Choć wiele urządzeń ma tryb czuwania, z którego można je szybko wybudzić, to jednak w tym trybie nadal zużywają energię. Aby uzyskać stałe oszczędności, warto rozważyć zastosowanie przełączanej listwy z wieloma gniazdami. Umożliwia ona odłączenie kilku urządzeń elektrycznych od sieci za jednym razem.

Zrezygnuj z energochłonnych klimatyzatorów

Klimatyzacja zapewnia przyjemną temperaturę w gorące letnie dni. Jednak urządzenia te są prawdziwymi pożeraczami prądu. Jeśli będą używane kilka dni w roku, zwiększą koszty energii elektrycznej. Znacznie czystszą alternatywą jest pompa ciepła z funkcją chłodzenia. W zimie niezawodnie i ekonomicznie ogrzewa pomieszczenia. Latem w przyjemny sposób chłodzi pomieszczenia. Więcej informacji można znaleźć w rozdziale Chłodzenie naturalne i aktywne.

Wytwarzanie własnego prądu za pomocą systemu fotowoltaicznego

Systemy fotowoltaiczne są obecnie dostępne w wielu wersjach i wielkościach mocy. Jeśli orientacja i położenie dachu domu są odpowiednie, system można zainstalować szybko i ekonomicznie. Wytworzoną z niego energię elektryczną można wprowadzić do lokalnej sieci energetycznej i nawet otrzymać za to wynagrodzenie. Można też po prostu korzystać z niej samodzielnie. W tym przypadku nie trzeba się już martwić o to, jak oszczędzać energię elektryczną.

Więcej informacji na temat oszczędzania energii znajdziesz również w naszym FAQ dotyczącym ogrzewania i innych.