Ogrzewanie olejowe - sprawdzona efektywność, zaawansowana technologia

Niebiesko-żółty płomień wytwarzany przez kocioł olejowy

Olejowe systemy grzewcze są stosowane od dziesięcioleci. Charakteryzują się one wysoką niezawodnością działania i ekonomicznością. Jedna na cztery wytwornice ciepła nadal wykorzystuje ropę naftową do ogrzania budynku do wymaganej temperatury. To pokazuje, jak ważną rolę odgrywa nadal ogrzewanie olejowe.

Od domów jednorodzinnych o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, poprzez budynki mieszkalne, aż po duże projekty przemysłowe: dla każdego zapotrzebowania mamy odpowiedni kocioł olejowy z odpowiednią techniką grzewczą. Podczas gdy budynki o bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepło można niezawodnie i bezpiecznie ogrzewać olejowymi kotłami kondensacyjnymi.

Korzyści w skrócie

Wysoka niezawodność
Sprawdzona technologia stosowana od dziesięcioleci
Łatwa konserwacja i naprawa
Pewność dostaw dzięki licznym krajom importującym (do 30 krajów produkujących)
Różnorodność dostawców pozwala na bardziej opłacalne zamawianie oleju
Niskie koszty eksploatacji dzięki wydajnej technice grzewczej
Może być stosowany również w nowych budynkach
Możliwość różnorodnych kombinacji
Przyszłościowa technologia sterowania

Jak działa ogrzewanie olejowe?

Podczas spalania oleju oprócz wymiernego ciepła (wartość opałowa) powstają gorące spaliny o temperaturze do 200 stopni Celsjusza. W zależności od składu zastosowanego oleju opałowego, składniki spalin różnią się kwasowością i mogą uszkodzić zarówno sam kocioł olejowy, jak i przewody spalinowe, w tym komin. Z tego powodu niskotemperaturowe kotły olejowe odprowadzają spaliny bezpośrednio na zewnątrz, aby nie dochodziło do kondensacji. Kocioł olejowy z techniką kondensacyjną rozwiązuje właśnie ten problem poprzez celowe doprowadzenie do kondensacji spalin. Uwolnione w ten sposób ciepło kondensacji jest wykorzystywane w instalacji grzewczej, dzięki czemu kocioł olejowy jest mniej obciążony, a właściciel instalacji oszczędza pieniądze. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w rozdziale Jak działa olejowa technika kondensacyjna.

Technika kondensacyjna oznacza oszczędność zasobów

Kotły kondensacyjne pobierają prawie całe ciepło ze spalin i przetwarzają je na dodatkową energię grzewczą. W tym celu kotły kondensacyjne firmy Viessmann wyposażone są w wymienniki ciepła Inox-Radial ze stali szlachetnej. Dzięki nim spaliny przed odprowadzeniem do komina są schładzane do tego stopnia, że zawarta w nich para wodna ulega celowemu skropleniu. W ten sposób uwalniane jest dodatkowe ciepło, które przekazywane jest do systemu grzewczego. W dłuższej perspektywie obniża to koszty ogrzewania, a także chroni środowisko. W końcu dla uzyskania tej samej ilości ciepła trzeba spalić mniej paliw kopalnych.

Kondensat na wymienniku ciepła to klasyczny symbol ogrzewania olejowego.

Wysoka efektywność ogrzewania olejowego

Kupując kocioł kondensacyjny, przyczyniasz się aktywnie do ochrony zasobów i oszczędzania energii. Sprawność tych kotłów jest bezkonkurencyjnie wysoka - do 98 procent zużytego oleju opałowego zamieniane jest na ciepło. Dla właścicieli instalacji oznacza to niskie koszty ogrzewania.

Wymagania dotyczące eksploatacji olejowego kondensacyjnego systemu grzewczego

Do pracy olejowego kotła kondensacyjnego potrzebne jest kilka rzeczy. Olejowe kotły kondensacyjne charakteryzują się tym, że chłodzą spaliny i powodują ich skraplanie. Aby tak się stało, spaliny są prowadzone obok chłodnej wody powrotnej. Jeśli temperatura tej wody powrotnej jest zbyt wysoka, to kondensacja nie nastąpi. Z tego powodu ważne jest, aby temperatura zasilania była jak najniższa. Można to osiągnąć przede wszystkim dzięki dużym powierzchniom grzewczym, takim jak ogrzewanie podłogowe lub ogrzewanie ścienne.

Ponadto kwaśne składniki zawarte w kondensacie mogą na dłuższą metę uszkodzić system kominowy. Przy zakupie ogrzewania olejowego właściciele domów powinni więc szukać odpowiedniego systemu kominowego, który jest odporny na działanie wody i kwasu. Kwaśna woda musi być również utylizowana. Dlatego przed zakupem kotła olejowego właściciele domów powinni koniecznie pomyśleć o odprowadzeniu kondensatu. Z reguły kondensat może być odprowadzany bezpośrednio do ścieków. W nielicznych przypadkach przed odprowadzeniem konieczna jest jednak neutralizacja.

Zmniejsza się również gęstość gazów spalinowych. Z powodu niewielkich różnic gęstości nie jest już możliwy naturalny ciąg w otworze. Z tego powodu należy zastosować wentylator (np. wentylator palnika).

Olej opałowy i zbiornik na olej - czy wiesz?

Nie każdy olej opałowy jest taki sam. W Niemczech olej opałowy jest znormalizowany. Normy DIN 51603-1 i DIN SPEC 51603-6 klasyfikują olej opałowy na:

  • Standardowy olej opałowy EL
  • Olej opałowy EL o niskiej zawartości siarki
  • Olej na biopaliwa

Standardowy olej opałowy EL nie jest już produkowany w Niemczech. Prawie wszystkie gospodarstwa domowe stosują zamiast niego olej opałowy EL o niskiej zawartości siarki. Został on pierwotnie opracowany dla techniki kondensacyjnej. Jednak dzięki swoim licznym zaletom, takim jak czyste i prawie bezwonne spalanie oraz redukcja zawartości siarki o około 20 procent, niskosiarkowy olej opałowy EL stał się już bardzo popularny. EL oznacza "extra light" i wskazuje na niską lepkość. Olejowe kotły kondensacyjne, które spalają wyłącznie olej opałowy EL o niskiej zawartości siarki, muszą być wyposażone w zieloną osłonę rury wlewowej.

Oprócz niskosiarkowego oleju opałowego EL istnieje również olej opałowy premium i olej do biopaliw. W porównaniu do "standardowego oleju opałowego EL" wersja premium zawiera specjalne dodatki, które np. wydłużają okres przechowywania lub redukują osady. Z kolei olej biopaliwowy produkowany jest z surowców regeneracyjnych, takich jak rzepak, słonecznik czy soja i dodawany do niskosiarkowego oleju opałowego EL. Wartość opałowa oleju opałowego wynosi około 45,5 MJ/kg. Odpowiada to 10,74 kilowatów na litr. Dla porównania, gaz ziemny ma wartość opałową około 36 do 50 MJ/kg. Wartość opałowa oleju może się jednak nieznacznie różnić w zależności od gatunku. Dostawcy często podają wartość opałową oleju oprócz wartości opałowej netto przy składaniu zamówienia.

Przyszłościowa technika grzewcza z nowym bio-olejem

Dzięki ogrzewaniu olejowemu można również w przyszłości pozostać w czołówce technologicznej. Nasze kotły olejowe są dostarczane w stanie gotowym do przejścia z oleju kopalnego na olej opałowy z domieszką określonego procentu bio-oleju, a więc mogą być stosowane również z paliwami odnawialnymi. W ten sposób aktywnie przyczyniają się Państwo do ochrony środowiska i utrzymują koszty ogrzewania na niskim poziomie. Długoterminowe, ostateczne przejście na paliwa odnawialne, takie jak wykorzystanie energii ekologicznej za pomocą pompy ciepła lub biomasy za pomocą kotła na paliwo stałe, może być realizowane krok po kroku.

Paliwa ekologiczne

Najnowsza generacja kotłów na paliwa płynne firmy Viessmann jest przygotowana do stosowania paliw ekologicznych. 

Zbiornik oleju jako ważny element systemu ogrzewania olejowego

Magazyn oleju opałowego jest niezbędny, aby mógł on trafić do komory spalania automatycznie i w odpowiedniej ilości. Wymagany do tego zbiornik wykonany jest zazwyczaj z metalu lub tworzywa sztucznego. Aby zmniejszyć ryzyko wycieków, wiele zbiorników ma podwójne ścianki, a także posiada elementy bezpieczeństwa, takie jak przetwornik graniczny lub inne przyrządy pomiarowe.

Wytyczne dotyczące zbiorników na olej, także w strefach zalewowych

Olej opałowy może być przechowywany zarówno w wersji naziemnej, jak i podziemnej. W przypadku wersji naziemnej można rozważyć zbiornik budowany na miejscu lub modułowy. Niezależnie od sposobu montażu, każdy zbiornik na olej musi spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa. Są one ściśle określone w niemieckim "Rozporządzeniu o instalacjach do obsługi substancji niebezpiecznych dla wody" (AwSV). Rozporządzenie to stanowi, że zbiorniki o pojemności powyżej 5000 litrów muszą być umieszczone w oddzielnym pomieszczeniu. Samo pomieszczenie montażowe również musi spełniać określone wymagania i np. posiadać samozamykające się drzwi lub klasyfikację ogniową. Jeśli zbiornik znajduje się w strefie zalewowej, cała instalacja musi być odporna na zalanie. Co do zasady: zarówno montaż, jak i demontaż zbiornika na olej może być przeprowadzony wyłącznie przez specjalistycznego wykonawcę.

Wybór systemów solarnych, które można połączyć z ogrzewaniem olejowym

Poprawić ocenę cyklu życia ogrzewania olejowego

Przy zakupie nowego kotła olejowego ważne jest również uwzględnienie oceny cyklu życia. Można ją poprawić, jeśli właściciele domów połączą kocioł olejowy z innym systemem grzewczym. Może to być zarówno instalacja solarna, jak i pompa ciepła. W obu przypadkach właściciele instalacji ogrzewają w sposób niezwykle ekologiczny i ekonomiczny, ponieważ oba systemy grzewcze mają dostęp do darmowych i prawie nieskończonych źródeł ciepła.

Połączenie ogrzewania olejowego z techniką solarną i wykorzystanie darmowej energii słonecznej

Nowy system ogrzewania olejowego można połączyć z darmową energią słoneczną: wszystkie nasze kotły są przystosowane do podłączenia instalacji solarnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub wspomagania ogrzewania. W trybie pracy dwufunkcyjnej system solarny zapewnia ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, a wiosną i jesienią może prawie całkowicie zastąpić kocioł olejowy.

Kombinacja ta trwale obniża koszty ogrzewania, a także chroni środowisko. Ponadto, technika solarna daje Państwu pewną niezależność od dostawcy paliwa. Od jednostki sterującej, poprzez części zamienne, aż po sterowanie za pomocą aplikacji - zastosowana technologia systemowa gwarantuje współdziałanie wszystkich komponentów.

Dlaczego warto zmodernizować swój system ogrzewania olejowego, jeśli jest jeszcze sprawny?

Starsze kotły pracują nieefektywnie i zużywają znacznie więcej paliwa niż potrzeba. Są też znacznie bardziej podatne na usterki i awarie, które zwykle zdarzają się wtedy, gdy energia grzewcza jest najbardziej potrzebna. W obu przypadkach prowadzi to do wysokich kosztów ogrzewania. Ponadto, olejowe systemy grzewcze spalają olej w celu wytworzenia ciepła. Spalanie oleju wytwarza szkodliwe gazy, takie jak dwutlenek węgla, który jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnego ocieplenia. Ponieważ nowe kotły spalają mniej oleju dla tej samej ilości ciepła, nie tylko oszczędzają pieniądze dla właścicieli systemu, ale także zmniejszają wpływ na środowisko.

Wymiana jest czasami obowiązkowa

Obciążenie środowiska spowodowane przez nieefektywne kotły jest powodem, dla którego niemiecka ustawa o energii w budynkach (GEG) wymaga wymiany kotłów. Konkretnie, właściciele instalacji muszą zlikwidować lub wymienić swoje kotły, jeśli zostały one uruchomione przed 1989 rokiem. Obowiązek wymiany dotyczy jednak tylko kotłów stałotemperaturowych. Każdy, kto ma w piwnicy kocioł niskotemperaturowy lub kondensacyjny jest zwolniony z tego wymogu. Niemniej jednak wymiana kotła, który ma więcej niż 30 lat jest zalecana z powodów wymienionych powyżej.

Olejowe systemy grzewcze dla samorządów i zastosowań komercyjnych

Jak już wyjaśniono, technika stosowana w olejowych systemach grzewczych została wypróbowana przez wiele lat, jest niezawodna w działaniu i stanowi gwarancję ekonomicznego użytkowania. Kotły olejowe firmy Viessmann dostępne są w wielu stopniach mocy. Do zastosowań komercyjnych w ofercie firmy Viessmann znajdują się olejowe kotły kondensacyjne o znamionowej mocy grzewczej do 545 kW oraz niskotemperaturowe kotły olejowe o mocy do 2000 kW.

To, który typ kotła najlepiej nadaje się do konkretnego zastosowania - niskotemperaturowy czy kondensacyjny kocioł olejowy - należy sprawdzić w ramach kompleksowego przygotowania i planowania projektu.

Zalety niskotemperaturowych kotłów olejowych

Kotły stałotemperaturowe są przestarzałe. Eksploatowano je ze stałą temperaturą wody w kotle niezależnie od zapotrzebowania, a więc bez uwzględnienia warunków atmosferycznych. W efekcie duża część energii była niewykorzystana i tracona. Natomiast zaawansowane niskotemperaturowe kotły olejowe precyzyjnie dostosowują temperaturę wody w kotle do aktualnych warunków atmosferycznych i zapotrzebowania na ciepło.

Jeśli chodzi o sprawdzoną technikę grzewczą w zakresie średnich mocy, to niskotemperaturowe kotły olejowe firmy Viessmann spełniają wszystkie wymagania stawiane najnowocześniejszej technice grzewczej. Dzięki znamionowej mocy grzewczej do 2000 kW ekonomicznie i niezawodnie pokrywają wysokie zapotrzebowanie na ciepło, występujące często w obiektach użytkowych. Żeliwne niskotemperaturowe kotły gazowe firmy Viessmann dzięki swojej budowie sekcyjnej są łatwe w manewrowaniu oraz szybkie i proste w montażu. Oznacza to, że instalacja jest możliwa bez problemów nawet w ograniczonych przestrzeniach. Niskotemperaturowe kotły olejowe firmy Viessmann są odpowiednie dla przedsiębiorstw handlowych i jednostek samorządowych, zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i modernizacji.

Program produktów do ogrzewania olejowego

Nasz program kotłów olejowych spełni wszystkie Państwa oczekiwania dotyczące wydajnego i ekonomicznego ogrzewania olejowego - zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w małym budynku mieszkalnym. Dzięki szerokiej gamie różnych mocy do 80 kW, kotły są również idealnie przygotowane do każdego zastosowania.