Mocne argumenty za modernizacją instalacji grzewczej i zastosowaniem efektywnej olejowej technologii kondensacyjnej

W samych tylko Niemczech w eksploatacji znajduje się jeszcze ok. dwóch milionów instalacji grzewczych, które mają więcej niż 25 lat. Ich użytkownicy często nie są świadomi, ile pieniędzy tracą na energię, która jest nieefektywnie spalana lub ulatnia się przez komin jako niewykorzystane ciepło. Ponadto stare instalacje obciążają klimat poprzez niepotrzebne emisje CO2, przyczyniając się do podwyższenia temperatury na ziemi.

Poprzez szybką wymianę tych instalacji na wysokowydajny kocioł kondensacyjny połączony z systemem technologii solarnej użytkownik końcowy może oszczędzić nawet 35 procent energii. W przeliczeniu stanowi to dziesięć procent całkowitego zużycia energii w Niemczech przy jednoczesnym obniżeniu emisji CO2 o 54 miliony ton rocznie.

Wspomaganie ogrzewania instalacją solarną

Bezpłatna energia słoneczna jest wciąż w zbyt małym stopniu wykorzystywana do wspomagania ogrzewania i podgrzewu wody użytkowej. Właśnie podczas modernizacji ogrzewania lub wymianie kotła grzewczego należy zastanowić się nad połączeniem instalacji z systemem solarnym.

Brennwerttechnik.png

Efektywność wykorzystania zasobów dzięki technologii kondensacyjnej

W przypadku technologii kondensacyjnej wykorzystywana jest nie tylko energia cieplna powstająca podczas spalania gazu, lecz dodatkowo również ciepło, które przy zastosowaniu tradycyjnej techniki grzewczej ulatnia się niewykorzystane przez komin.

Kotły kondensacyjne pobierają prawie całość energii cieplnej ze spalin i przetwarzają ją dodatkowo na ciepło grzewcze. Dlatego kotły kondensacyjne firmy Viessmann są wyposażone w wykonane ze stali nierdzewnej wymienniki ciepła Inox-Radial, które ochładzają spaliny przed ich odprowadzeniem do komina w takim stopniu, że dochodzi do skroplenia zawartej w nich pary wodnej, a uwolnione ciepło zostaje dodatkowo wprowadzone do systemu grzewczego.

Dzięki zastosowaniu tej technologii kotły kondensacyjne charakteryzuje sprawność znormalizowana sięgająca 98 procent, dzięki czemu ich eksploatacja jest wyjątkowo energooszczędna. Taka zasada działania pozwala zaoszczędzić nie tylko cenną energię, ale też chronić środowisko poprzez znacznie niższe emisje CO2.