Pompa ciepła typu monoblok - kompaktowa i szybka w instalacji

Prośba o poradę
Na zdjęciu monoblokowa pompa ciepła Viessmann Vitocal 250-A/252-A do montażu zewnętrznego przed budynkiem mieszkalnym.

Monoblokowa pompa ciepła wykorzystuje energię otaczającego powietrza do ogrzewania. W przeciwieństwie do pomp ciepła powietrze-woda o konstrukcji dzielonej, wymagany do tego obieg czynnika chłodniczego znajduje się w jednym urządzeniu. Poniżej wyjaśniono zalety tego rozwiązania i to, co jest ważne przy podejmowaniu decyzji na korzyść monoblokowej pompy ciepła.

Specjalna konstrukcja z tą samą funkcją

Funkcja pomp ciepła  jest zasadniczo taka sama: ciepło otoczenia jest przekazywane do czynnika chłodniczego, którego temperatura jest zwiększana w procesie technicznym, a następnie przekazywana do obiegu grzewczego. Uzyskane w ten sposób ciepło można wykorzystać zarówno do ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Szczególną cechą pomp ciepła typu monoblok jest to, że wszystkie komponenty biorące udział w obiegu czynnika chłodniczego są zainstalowane w jednym kompaktowym urządzeniu:

  • Parownik: Energia cieplna jest przekazywana do ciekłego czynnika chłodniczego, który następnie odparowuje.
  • Sprężarka: Pary czynnika chłodniczego są sprężane, powodując wzrost temperatury.
  • Skraplacz: Opary czynnika chłodniczego oddają ciepło do obiegu grzewczego i ponownie skraplają się.
  • Zawór rozprężny: Temperatura czynnika chłodniczego spada do temperatury początkowej.

Monoblokowa pompa ciepła do instalacji zewnętrznej i wewnętrznej

Monoblokowa pompa ciepła powietrze-woda może być instalowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wariant do instalacji na zewnątrz jest używany częściej.

Ponieważ pompy ciepła typu monoblok, takie jak Vitocal 250-A, mają wewnątrz tylko zespół zasobnika, wariant ten wymaga znacznie mniej miejsca. Jest to szczególnie korzystne, gdy dostępna przestrzeń jest ograniczona - na przykład podczas modernizacji pompy ciepła w starym budynku. Kolejną zaletą jest niski poziom hałasu w pomieszczeniach. W przypadku instalacji zewnętrznej należy pamiętać, że ciepło jest transportowane z monobloku do budynku za pomocą dobrze izolowanych rur. Aby zminimalizować straty ciepła, odległość między jednostką zewnętrzną a budynkiem powinna być jak najmniejsza. Istnieje jedynie ryzyko zamarznięcia rur w ekstremalnych temperaturach.

W przypadku instalacji w pomieszczeniu nie jest konieczne transportowanie ciepła na duże odległości. Jednak w budynku musi być dostępna wystarczająca ilość miejsca na instalację. Można to uwzględnić na etapie planowania nowego budynku. Dotyczy to również kanałów powietrznych wymaganych do dostarczania i odprowadzania powietrza zewnętrznego. Dźwiękoszczelne obudowy i inteligentne sterowanie prędkością zapewniają cichą pracę nawet w przypadku pompy ciepła w wersji monoblokowej do instalacji wewnętrznej.

Zasadniczo oba warianty instalacji mogą być realizowane w nowych i istniejących budynkach. Ważna jest między innymi dostępna przestrzeń. Jeśli pompa ciepła jest alternatywą dla ogrzewania olejowego, niezbędną przestrzeń można wygospodarować poprzez usunięcie zbiornika oleju. Doświadczony instalator oceni warunki na miejscu i zapewni indywidualne doradztwo w zakresie różnych monoblokowych pomp ciepła Viessmann.

Porównanie pomp ciepła typu split i monoblok

W przeciwieństwie do pomp ciepła typu monoblok, komponenty obiegu chłodniczego w pompach ciepła typu split są podzielone między jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. W rezultacie jednostka zewnętrzna jest bardziej kompaktowa i lżejsza, co pozwala na większą elastyczność w zakresie instalacji. Instalacja jest jednak bardziej złożona i wymaga licencji chłodniczej. Monoblokową pompę ciepła można podłączyć bez tego wymogu.

Uwaga! Nie zaleca się samodzielnego instalowania pompy ciepła typu monoblok. Fachowe zaprojektowanie i zainstalowanie urządzenia należy do instalatora, co jest warunkiem uzyskania nieograniczonej gwarancji i dotacji firmy Viessmann. Efektywna i bezpieczna eksploatacja jest również możliwa tylko wtedy, gdy instalacja jest wykonana profesjonalnie. Ponadto pracownicy wyspecjalizowanej firmy poinstruują Państwa w zakresie nowej techniki grzewczej.

Innowacyjna technologia zapewnia wysoką wydajność

To, czy bardziej odpowiednia jest pompa ciepła typu split czy monoblok, należy ocenić indywidualnie. Zasadniczo oba warianty działają bardzo wydajnie w nowych budynkach i istniejących budynkach, jeśli są prawidłowo zaprojektowane. Podstawą do tego jest obliczenie obciążenia cieplnego przeprowadzone przez instalatora. Innowacyjne technologie również przyczyniają się do zwiększenia wydajności. Na przykład obecne pompy ciepła typu split i monoblok firmy Viessmann są wyposażone w opatentowany układ hydrauliczny, który gwarantuje wydajną pracę przez cały okres eksploatacji. Pompy ciepła z OptiPerform są również do 60 procent mniejsze niż podobne systemy i mogą być szybciej instalowane przez wyspecjalizowaną firmę.

Konstrukcja monoblokowaKonstrukcja dzielona
Obieg czynnika chłodniczegow jednostce wewnętrznej lub zewnętrznejw jednostce wewnętrznej i zewnętrznej
instalacjaLicencja chłodnicza nie jest wymaganaWymagana licencja chłodnicza
Konserwacja przewodów czynnika chłodniczegoniewymaganawymagana
Ryzyko zamarznięcia rurw ekstremalnych temperaturach (instalacja na zewnątrz)nie istnieje
Elastyczność podczas instalacjiograniczonadany

Zalety i wady monoblokowych pomp ciepła powietrze-woda

Ta konstrukcja ma pewne zalety i wady. Zasadniczo należy zauważyć, że monoblokowa pompa ciepła jest stosunkowo szybka i łatwa w instalacji. Ponieważ obieg chłodniczy znajduje się w jednym urządzeniu, jest ono mniej podatne na usterki. Z tego powodu nie ma potrzeby dodatkowej konserwacji. Należy jednak zauważyć, że pompy ciepła o konstrukcji monoblokowej są czasami nieco większe i cięższe. Oznacza to mniejszą elastyczność w zakresie umiejscowienia. Odpowiednio duża ilość miejsca musi być dostępna, zwłaszcza w przypadku instalacji wewnętrznej. Dobra izolacja jest również niezbędna, aby zapobiec zamarzaniu rur od jednostki zewnętrznej do jednostki wewnętrznej w szczególnie niskich temperaturach, gdy są one zainstalowane na zewnątrz.

Izolacja akustyczna dla mieszkańców i sąsiadów

Dobra izolacja akustyczna musi być zapewniona zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W przypadku monoblokowych pomp ciepła Viessmann jest to możliwe dzięki technologii Advanced Acoustic Design+. Są one jednymi z najcichszych w swoim rodzaju. Jednak do niskiego poziomu hałasu pompy ciepła przyczyniają się również pewne środki ochrony środowiska. Na przykład, w przypadku instalacji wewnętrznej zaleca się zastosowanie dźwiękochłonnego podłoża i dźwiękoszczelnych drzwi do pomieszczenia instalacji. W przypadku instalacji na zewnątrz odległość od sąsiednich nieruchomości powinna być wystarczająca. Aby nie zakłócać ciszy i spokoju, urządzenia nie należy umieszczać pod zadaszeniem lub we wnękach, aby hałas nie był wzmacniany przez echo.

ZaletyWady
kompaktowa konstrukcjawiększe zapotrzebowanie na miejsce
szybka instalacjamniejsza elastyczność
Niskie wymagania konserwacyjnedodatkowa izolacja (instalacja na zewnątrz)