Pompy ciepła dla wysokiego komfortu ciepłej wody użytkowej

Poproś o bezpłatną konsultację
Na rysunku przedstawiono pompę ciepła CWU w połączeniu z kotłem kondensacyjnym
Pompa ciepła Vitocal 262-A w połączeniu z kotłem kondensacyjnym

Pompy ciepła do c.w.u.

Pompy ciepła do c.w.u., czyli pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej, wykorzystują energię cieplną obecną już w otoczeniu do wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Nadają się one również do optymalnego wykorzystania samodzielnie wytworzonej energii z systemów fotowoltaicznych i mogą być sprzężone z istniejącym systemem dystrybucji powietrza.

Budowa i zasada działania pompy ciepła  do c.w.u.

Pompa ciepła CWU składa się z jednostki zawierającej wszystkie ważne elementy dla procesu odzyskiwania ciepła. Należą do nich parownik, sprężarka, skraplacz i zasobnik CWU. W zależności od wersji zintegrowany zostanie dodatkowy wymiennik solarny, który umożliwia podłączenie kolektorów słonecznych.

Podczas pracy pompa ciepła  do c.w.u. odbiera ciepło z powietrza recyrkulacyjnego lub wywiewanego i przekazuje je do parownika. Zawiera on czynnik chłodniczy, który nagrzewa się w niskiej temperaturze, zanim zamieni się w parę. Ponieważ temperatura odparowanego czynnika chłodniczego nie jest jeszcze wystarczająco wysoka, aby ogrzać wodę, następuje proces sprężania. W tym procesie para jest transportowana do sprężarki napędzanej prądem, która spręża ją aż do osiągnięcia wymaganej temperatury.

W ostatnim etapie podgrzana para czynnika chłodniczego przekazuje swoją energię cieplną do wbudowanego zasobnika do c.w.u., schładza się i skrapla. Ciecz czynnika chłodniczego jest następnie rozprężana pod wysokim ciśnieniem przez zawór rozprężny, podczas gdy dalej znacznie się ochładza. Gdy czynnik chłodniczy powróci do stanu wyjściowego, można ponownie rozpocząć proces sprężania.

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej mogą pobierać ciepło z powietrza recyrkulacyjnego, powietrza zewnętrznego lub powietrza wywiewanego. Do odpowiednich pomieszczeń dla pompy ciepła  do c.w.u. z powietrzem recyrkulacyjnym należą piwnice, w których w miesiącach zimowych panuje stała i stosunkowo wysoka temperatura. Podczas pracy pompy temperatura w piwnicy jest schładzana o około dwa do czterech stopni. Jednocześnie powietrze w piwnicy jest osuszane. Jeśli różnica temperatur pomiędzy źródłem ciepła a instalacją grzewczą jest niewielka, pompa ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej firmy Viessmann pracuje niezwykle efektywnie.

Inną możliwością jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej przez pompy ciepła powietrzem wywiewanym. W tym przypadku górną pokrywę pompy ciepła z powietrzem wywiewanym wymienia się na pokrywę z powietrzem usuwanym, a pompę ciepła sprzęga się z istniejącym systemem dystrybucji powietrza. Do pompy ciepła doprowadzane jest ciepłe powietrze wywiewane z kilku pomieszczeń, co pozwala na zapewnienie dobrej wentylacji dla przeciętnego domu jednorodzinnego. Powietrze wywiewane, które jest schłodzone podczas podgrzewania CWU, jest kierowane na zewnątrz jako powietrze wywiewane. Aby uniknąć podciśnienia, powietrze zewnętrzne musi być dostarczane przez oddzielne elementy nawiewne. Tryb wentylacji możliwy jest również bez podgrzewu c.w.u.

Pompy ciepła do c.w.u. firmy Viessmann są przystosowane zarówno do pracy w trybie mono, jak i dualnym z instalacją solarną. W wersji dwufunkcyjnej pompa obiegu solarnego jest włączana lub wyłączana elektronicznie, za pomocą regulacji różnicy temperatur. Jeśli pompa obiegu solarnego jest aktywna, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej nie jest wytwarzane przez pompę ciepła. Zapewnia to optymalne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Ponadto pompa ciepła może optymalnie wykorzystać samodzielnie wytworzony prąd z instalacji fotowoltaicznej. Przygotowana do wykorzystania energii słonecznej

Pompy ciepła Viessmann są przystosowane zarówno do pracy w trybie mono, jak i dualnym z instalacją solarną. W wersji dualnej pompa obiegu solarnego jest włączana lub wyłączana elektronicznie, za pomocą regulacji różnicy temperatur. Jeśli pompa obiegu solarnego jest aktywna, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej nie jest wytwarzane przez pompę ciepła. Zapewnia to optymalne wykorzystanie darmowej energii słonecznej. Ponadto pompa ciepła może optymalnie wykorzystywać samodzielnie wytworzony prąd z instalacji fotowoltaicznej.

Korzyści z zastosowania pompy ciepła do c.w.u.

Jeśli pompa ciepła produkuje tylko ciepłą wodę użytkową, ma wiele korzyści dla właścicieli systemu. Jedną z nich są niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Nie ma potrzeby rozwijania źródła ciepła, jak to ma miejsce w wielu systemach, ponieważ źródło energii jest już dostępne i jest bezpłatne. A ponieważ pompa ciepła do wody nie wydziela emisji, nie ma potrzeby budowy komina. W połączeniu z instalacją solarną lub systemem dystrybucji powietrza, taka pompa ciepła działa niezwykle efektywnie.

Osuszanie miejsca instalacji

Odłączenie od systemu grzewczego ma również inne korzyści. W cieplejszych miesiącach roku kocioł może być całkowicie wyłączony, dzięki czemu nie wymaga energii elektrycznej. Instalacja pompy ciepła  do c.w.u. zajmuje bardzo mało czasu. Ostatecznie nie jest konieczne ani przyłącze gazowe, ani zbiornik na olej. A ponieważ do ogrzewania  do c.w.u. nie są spalane żadne paliwa kopalne, właściciele systemu oszczędzają na dłuższą metę zarówno środowisko, jak i swoje portfele. Wreszcie pompa ciepła do c.w.u., jeśli jest zainstalowana w pomieszczeniu piwnicznym, może również osuszać to pomieszczenie. Zmniejsza to ryzyko rozwoju pleśni i chroni mur. Pozostałe zalety pomp ciepła można znaleźć w rozdziale dotyczącym korzyści z zastosowania pompy ciepła.

Pompy ciepła do c.w.u.

Pompa ciepła CWU, niezależnie od innych systemów grzewczych, tanio i efektywnie ogrzewa ciepłą wodę użytkową, wykorzystując ciepło z pomieszczenia