Wymiana starego kotła grzewczego na przyszłościowy kocioł kondensacyjny zwraca się najszybciej i obniża koszty energii nawet o 40 procent.

Oszczędzanie energii to wymóg czasu. W tym kontekście wiele osób myśli w pierwszej chwili o samochodzie lub funkcji stand-by elektrycznych urządzeń AGD. Natomiast najwięcej energii, bo ok. 40 procent, jest zużywanej w Niemczech na potrzeby wytwarzania ciepła do budynków mieszkalnych – tutaj tkwi więc największy potencjał oszczędności.

Ogrzewanie zużywa najwięcej

Na potrzeby ogrzewania średnie gospodarstwo domowe zużywa aż 72 procent łącznie wykorzystywanej energii. Łącznie z zasilaniem w ciepłą wodę zużycie sięga nawet 88 procent.

Vitoflow.jpg

Kompensacja hydrauliczna

Niezależne badania potwierdzają: kompensacja hydrauliczna instalacji grzewczej zwiększa efektywność energetyczną nawet o 15 procent. Ponadto wykonanie kompensacji jest wymogiem zapisanym w niemieckim rozporządzeniu w sprawie instalacji grzewczych DIN 4701 oraz ordynacji przetargowo-kontraktowej VOB.

Odpowietrzanie ogrzewania/grzejników i inne porady specjalisty w zakresie oszczędzania

Tutaj znajdziesz kilka wskazówek pozwalających na szybkie obniżenie rachunku za ogrzewanie.

tipps-entlueften.jpg

Odpowietrzanie ogrzewania

„Bulgotanie” w instalacji grzewczej oznacza, że ciepło nie jest równomiernie rozprowadzane w grzejnikach, a woda przepływa w nieprawidłowy sposób. Należy odpowietrzyć grzejniki.

tipps-fugen-fenster.jpg

Szczelne fugi przy oknach i drzwiach

Niezbędnym warunkiem oszczędnego ogrzewania są szczelne fugi w oknach i drzwiach. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy skontrolować uszczelnienia i w razie potrzeby wymienić je.

tipps-rohre-daemmen.jpg

Izolacja rur grzewczych także w ogrzewanych pomieszczeniach

Izolacja rur grzewczych jest łatwa i przy adekwatnym nakładzie pracy i niskich kosztach pozwala na oszczędności.

tipps-thermostatventil.jpg

Korzystanie z zaworów termostatycznych w grzejnikach

Należy regularnie kontrolować działanie instalacji. Oporny w regulacji lub zablokowany termostat zmniejsza moc grzewczą.

heizkoerper.jpg

Modernizacja ogrzewania się opłaca: zużycie energii w średnim gospodarstwie domowym

( A ) Ciepła woda użytkowa
( B ) Sprzęt AGD
( C ) Oświetlenie
( D ) Ogrzewanie

Regularna, prawidłowa konserwacja zapewnia nienaganną eksploatację instalacji grzewczej

Regularna konserwacja wydłuża trwałość instalacji grzewczej i zapewnia bezpieczną, nienaganną eksploatację. Tylko w ten sposób można efektywnie wykorzystać doprowadzoną energię przy zachowaniu niskich emisji zanieczyszczeń. Pozwala to chronić środowisko i oszczędzać koszty – przy utrzymaniu wysokiego komfortu ogrzewania i korzystania z ciepłej wody użytkowej.

Kocioł grzewczy, palnik i regulator tworzą podobny układ jak np. silnik w samochodzie. Gdyby samochód pracował przez tyle samo godzin co kocioł grzewczy, przejeżdżałby 100 000 kilometrów rocznie. Dla każdego posiadacza samochodu regularne serwisowanie pojazdu jest kwestią oczywistą. Instalacja grzewcza, podobnie jak samochód, również powinna co najmniej jeden raz w roku przejść konserwację.

Ponad pięć milionów instalacji grzewczych w Niemczech nie jest poddawanych konserwacji w ogóle lub przechodzi konserwację tylko w przypadku reklamacji. Regularna konserwacja leży jednak w obowiązkach operatora instalacji grzewczych i wodnych (§ 11, ust. 3 niemieckiego rozporządzenia o oszczędzaniu energii).

wartung.jpg

Zalety regularnej konserwacji w skrócie

  • Wyższy współczynnik sprawności i większa trwałość instalacji grzewczej w połączeniu z wyższym bezpieczeństwem eksploatacji
  • Oszczędność kosztów energii i zasobów dzięki efektywnemu wykorzystaniu doprowadzonej energii (eksperci oceniają potencjalne oszczędności na ok. 5-7%)
  • Niezmiennie wysoki komfort ogrzewania i korzystania z ciepłej wody użytkowej
  • Wytwarzanie ciepła przy niższych emisjach CO2 dzięki oszczędnej i ekologicznej eksploatacji

Konserwacja wymaga specjalistycznej wiedzy – regularny przegląd optymalnie wykona specjalista instalator, ponieważ profesjonalny serwisant standardowo sprawdza wszystkie podzespoły systemu pod kątem zanieczyszczeń czy zużycia. Sprawdzenie obejmuje także kontrolę funkcji istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i regulacji.

Zaleca się wykonywanie corocznych przeglądów instalacji w oparciu o umowę konserwacyjną, gdyż wiąże się to także z oszczędnościami – nie tylko ze względu na wyższy współczynnik sprawności: awaria instalacji grzewczej zwykle kosztuje użytkownika więcej niż profilaktyczny przegląd.

Szczegółowych informacji i specjalistycznych porad udzieli lokalny partner branżowy firmy Viessmann.