Elektromobilość zasilana z fotowoltaiki

W naszym kraju wciąż rośnie liczba samochodów elektrycznych, a wraz z nią potrzeba ładowania aut w warunkach domowych. Instalacje fotowoltaiczne są ważnym elementem rozwoju elektromobilności, ponieważ pozwalają zasilać pojazdy z napędem elektrycznym darmowym prądem własnej produkcji.

Elektromobilność to koncepcja wykorzystywania pojazdów z napędem elektrycznym. Znamy ją już dobrze, dzięki elektrycznym rowerom i hulajnogom. Zdobyły one wielu zwolenników, nie tylko wśród mieszkańców dużych miastach. Swą popularność zawdzięczają głównie możliwości szybkiego, cichego i komfortowego przemieszczania się, któremu nie towarzyszy emisja spalin. Elektromobilność od wielu lat jest ważnym punktem rozwoju motoryzacji. Producenci samochodów osobowych oferują nam coraz więcej modeli nowoczesnych aut z napędem elektrycznym. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również indywidualne stacje ładowania samochodów elektrycznych zasilane prądem z domowej instalacji fotowoltaicznej.


Elektromobilność w Polsce

Światowa Organizacja Zdrowia określa zanieczyszczenie powietrza jako najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie. W największych miastach Polski zanieczyszczenie powietrza powodowane przez transport samochodowy stanowi bardzo duży problem, niekiedy większy, niż emisja pyłów z domowych pieców i kotłowni. Transport bezemisyjny jest więc nieunikniony, jeśli chcemy oddychać czystym powietrzem bez smogu, zwłaszcza w dużych miastach. Optymizmem napawa fakt, że na polskich drogach stale przybywa aut z napędem elektrycznym. Według informacji Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że pod koniec kwietnia 2021 r. w Polsce zarejestrowanych było 25 438 aut „z wtyczką”, w tym 11 761 samochodów elektrycznych i 13 677 hybryd plug-in. Wzrost liczby aut elektrycznych w naszym kraju powinny przyspieszyć dotacje do ich zakupu (np. z programu „Mój Elektryk” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). W zależności od rodzaju i wysokości wprowadzonych form wsparcia szacuje się, że w 2025 r. po polskich drogach może poruszać się od 63 do nawet 300 tys. pojazdów elektrycznych. 


Ładowanie samochodów elektrycznych prądem z instalacji fotowoltaicznej

Wraz ze wzrostem liczby samochodów z napędem elektrycznym rozbudowuje się także ogólnodostępna infrastruktura ładowania takich pojazdów. Z badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika jednak, że ponad 90% użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce chciałoby ładować samochód w miejscu zamieszkania. Przydomowe ładowarki to nie tylko komfort szybkiego i wygodnego ładowania pojazdów elektrycznych. Umożliwiają one korzystanie z tańszej nocnej taryfy prądu lub zasilanie samochodu energią wytworzoną przez domową instalację fotowoltaiczną.

Samodzielna produkcja energii z fotowoltaiki jest kluczem do taniego i wygodnego korzystania z samochodu elektrycznego, gdyż ładowanie go „prądem solarnym” pozwala przemieszczać się nie tylko bezemisyjnie, ale także praktycznie za darmo. Koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu będzie ograniczony niemal do zera, jeżeli moc i sprawność instalacji fotowoltaicznej będzie odpowiadała zapotrzebowaniu na prąd wynikającemu z prognozowanej liczby ładowań samochodu w ciągu roku. Można ją określić znając parametry baterii samochodowej oraz planowany, roczny przebieg pojazdu.

Rozwiązaniem alternatywnym dla standardowej domowej instalacji fotowoltaicznej jest wiata fotowoltaiczna Carport Viessmann, zastępująca klasyczny garaż. Pozwala ona ładować samochód z napędem elektrycznym prądem wytworzonym przez moduły fotowoltaiczne, które tworzą zadaszenie konstrukcji.


Co z ładowaniem nocą?

Samochody elektryczne ładuje się najczęściej nocą. Jak wiadomo instalacja fotowoltaiczna wytwarza prąd za dnia, kiedy do modułów PV docierają promienie słoneczne. Nie zawsze jednak istnieje możliwość ładowania samochodu elektrycznego w ciągu dnia, wykorzystując w tym celu energię produkowaną przez fotowoltaikę na bieżąco. W takiej sytuacji sprawdzonym rozwiązaniem są magazyny energii. Urządzenia te dają nam możliwość łatwego magazynowania energii elektrycznej i tym samym jej bardziej efektywnego wykorzystania w dogodnym dla nas czasie. Decydując się na montaż akumulatorów w domu, darmową energię wyprodukowaną w ciągu dnia przez instalację fotowoltaiczną możemy „przechowywać” i zużywać według potrzeb, np. ładując samochód elektryczny nocą.


Instalacja fotowoltaiczna i akumulator prądu Viessmann

Moduły fotowoltaiczne Vitovolt 300 umożliwiają wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i jego wykorzystywanie na własne potrzeby (m.in. do ładowania pojazdów elektrycznych). Moduły są dostępne wersji z monokrystalicznymi ogniwami krzemowymi. Ogniwa monokrystaliczne charakteryzuje wyjątkowo wysoka wydajność. Zaleca się je w przypadku mniejszych powierzchni dachu ustawionego w kierunku południowym.