Użyteczność publiczna
Gaz

SkyTower w Bukareszcie

SkyTower, który z wysokością 137 metrów jest najwyższym budynkiem w Rumunii, w nocy zachwyca wyszukaną choreografią świetlną. Do wytwarzania ciepła zastosowano kaskadowy system grzewczy z trzema jednostkami Vitomax 100-LW.

Widok na SkyTower w Bukareszcie. Zdjęcie: © Walter Luttenberger

Złoty certyfikat LEED dla najwyższego budynku i punktu orientacyjnego w Rumunii

W 2005 roku firma Raiffeisen evolution project development GmbH (RE) nabyła teren o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych na północ od centrum Bukaresztu w dzielnicy Floreasca w celu realizacji trzech projektów pod roboczą nazwą Floreasca City Center: wieżowiec biurowy SkyTower, skrzydło biurowe FCC oraz centrum handlowe Promenada były budowane równolegle i ukończone do 2013 roku. Podczas gdy budynki były jeszcze w budowie, RE sprzedał SkyTower i FCC Office Wing obecnemu deweloperowi i właścicielowi, wiedeńskiej firmie Raiffeisen Property International GmbH.

SkyTower, zaprojektowany przez wiedeńskie biuro architektoniczne Hoffmann-Janz Architekten ZT GmbH, ma 137 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w Rumunii. Architekci zdecydowali się na podstawowy eliptyczny kształt, uznając elipsę za idealne połączenie prostokąta i koła. 42-piętrowy wieżowiec przeznaczony jest do użytku biurowego. Każde piętro ma powierzchnię 1200 metrów kwadratowych.

Jako nowy punkt orientacyjny w panoramie stolicy, projekt fasady miał ogromne znaczenie. Na przykład dla konstrukcji szklanej fasady ściany osłonowej o łącznej powierzchni 17 250 metrów kwadratowych opracowano pięć różnych projektów modułowych. W obrębie fasady zainstalowano 150 reflektorów punktowych, zwanych wall washers, które oświetlają SkyTower w nocy. Każda z tych lamp ma kilka kolorów światła i jest indywidualnie sterowana, co umożliwia zastosowanie szerokiej gamy choreografii świetlnych do oświetlenia wieżowca w nocy.

Przy projektowaniu nowoczesnego budynku wysokościowego już na samym początku procesu planowania należy koniecznie uwzględnić aspekty ekologiczne. Celem wszystkich osób zaangażowanych w budowę było więc stworzenie "zielonego" budynku, który byłby bardzo oszczędny pod względem kosztów utrzymania. Plany były stale weryfikowane i w razie potrzeby korygowane w oczekiwaniu na uzyskanie certyfikatu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Po zakończeniu budowy SkyTower otrzymał certyfikat LEED Gold.

Vitomax 100-LW. Zdjęcie: © Walter Luttenberger

Energooszczędne i niskoemisyjne wytwarzanie ciepła z Viessmannem

Do energooszczędnego i niskoemisyjnego wytwarzania ciepła użytkownicy SkyTower wykorzystują kaskadowy system grzewczy z trzema niskociśnieniowymi kotłami Vitomax 100-LW firmy Viessmann. Zintegrowane z inteligentnym systemem zarządzania budynkiem, wysokoefektywne kotły przemysłowe/komercyjne pracują w zależności od odpowiedniego zapotrzebowania na ciepło. Dzięki temu udało się zoptymalizować zużycie gazu.

Zastosowane tu kotły Vitomax 100-LW mają rewersyjną komorę spalania i niskie obciążenie komory spalania, co zapewnia czyste spalanie przy niskiej emisji tlenków azotu. Jako kocioł gorącej wody dla dopuszczalnych temperatur zasilania do 110 stopni Celsjusza i przy pracy ze stałą temperaturą wody w kotle, Vitomax 100-LW oferuje imponującą wydajność z wysoką sprawnością kotła do 91,5 procent. Dopuszczalne ciśnienie robocze wynosi od 6 do 10 barów, moc grzewcza od 0,65 do 6 MW. Pokrywa nośna na górze kotła ułatwia montaż i konserwację, a duże i lekkie drzwiczki rewizyjne odchylane z lewej lub prawej strony ułatwiają czyszczenie kotła.

Za pomocą panelu sterowania Vitocontrol można regulować wszystkie urządzenia regulacyjne i dopasować je do odpowiedniego zapotrzebowania na ciepło. Ciepło rozprowadzane jest na podłogach poprzez niskotemperaturowe grzejniki, które zapewniają stały klimat w pomieszczeniach od 22 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza. Chłodne powietrze nawiewane jest do pomieszczeń poprzez elementy chłodzące zintegrowane z podwieszonymi belkami chłodzącymi kondygnacji biurowych.

Inteligentna wentylacja i bezpieczeństwo pożarowe

System wentylacji z odzyskiem ciepła zapewnia zdrowe, komfortowe środowisko wewnętrzne. W celu zapewnienia efektywnego działania, w salach konferencyjnych i posiedzeń zainstalowano czujniki ruchu. Dzięki temu system wentylacji działa tylko wtedy, gdy pomieszczenia są rzeczywiście używane. Ponieważ jest to budynek wysokościowy, obowiązują specjalne przepisy umożliwiające bezpieczną ewakuację w przypadku zagrożenia. Zgodnie z jednym z wymogów system wentylacyjny w korytarzach ewakuacyjnych i klatkach schodowych, a także w szybie windy dla straży pożarnej, musi zapewniać stałe nadciśnienie, aby w razie pożaru obszary te były wolne od dymu.

Powiązane referencje

Przemysł
Użyteczność publiczna
Gaz
Powietrze

Leica Camera AG Wetzlar

Idiom projektowy siedziby firmy Leica w Wetzlar jest urzekająco wyjątkowy. Przywodzi na myśl obiektywy, soczewki i dalmierze. Viessmann uzupełnia ten kompleks o przemyślany, innowacyjny system energetyczny.

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Wyspa Palmowa "The Palm Jumeirah" w Dubaju

Na Palm Jumeirah kolektory słoneczne Vitosol 200-F zaopatrują w ciepłą wodę 14 budynków mieszkalnych, a trzy kotły Vitocrossal 300 ogrzewają basen i hammam w luksusowym hotelu "Ottoman Palace".

Więcej
Budynek mieszkalny
Użyteczność publiczna
Elektryczność
Powietrze

Lotte World Tower Seul, Korea Południowa

Lotte World Tower znajduje się w centrum miasta i mieści apartamenty i biura, a także sklepy i restauracje. Przyjazne dla klimatu zaopatrzenie w energię pochodzi z 12 dużych pomp ciepła firmy Viessmann.

Więcej
Ogrzewanie sieciowe
Elektryczność
Gaz
Powietrze

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie

Dzielnica Rosenstein w Stuttgarcie posiada imponującą, zorientowaną na przyszłość koncepcję ogrzewania, chłodzenia i zasilania z naciskiem na sprzężenie sektorowe. Zastosowana technologia obejmuje dużą pompę ciepła, jednostkę CHP oraz system fotowoltaiczny.

Więcej
Użyteczność publiczna
Gaz
Słońce

Niemiecka Giełda Papierów Wartościowych Eschborn

Deutsche Börse Eschborn uzyskała certyfikat LEED Platinum dzięki zrównoważonemu projektowi budynku i jego zaletom w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ciepło i energia elektryczna są dostarczane przez dwa gazowe kotły kondensacyjne Viessmann Vitobloc 200 i Vitosol 200-F.

Więcej
Przemysł
Użyteczność publiczna

Centrum logistyczne Mammut Sports Group AG, Memmingen

Europejskie centrum logistyczne w Memmingen wykorzystuje energię odnawialną do ogrzewania i chłodzenia. Centrum energetyczne składa się z trzech pomp ciepła solanka/woda firmy Viessmann, które wykorzystują naturalne ciepło wód gruntowych.

Więcej