Ogrzewanie drewnem - ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie

Poproś o bezpłatną konsultację
Foto: © Krasula / Shutterstock.com

Spośród wszystkich paliw grzewczych drewno ma zdecydowanie najdłuższą historię. Ze względu na zmiany klimatyczne i wynikające z nich przemiany energetyczne, jak również rosnące ceny surowców gazu ziemnego i oleju opałowego, ludzie coraz częściej decydują się ponownie na ogrzewanie drewnem. Nie tylko dzięki nowoczesnej technologii systemy grzewcze na drewno, znane również jako kotły na paliwo stałe, oferują wiele zalet w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Drewno jest szczególnie trwałym paliwem. Jest surowcem odnawialnym i ma bardzo dobrą ocenę cyklu życia. Podczas spalania emituje tylko tyle CO₂, ile wchłonęło w trakcie swojego wzrostu. Taką samą ilość CO₂ wydzieliłoby, gdyby pozostało w stanie naturalnego rozkładu. Ogrzewanie drewnem jest stosunkowo niedrogie. Dzieje się tak, ponieważ paliwo pochodzi zazwyczaj bezpośrednio z lokalnych lasów, co eliminuje emisję CO₂ wynikającą z długich dróg transportu.

Nowoczesna, innowacyjna technika grzewcza firmy Viessmann zapewnia wysokoefektywne spalanie drewna, co czyni to paliwo jeszcze bardziej ekonomicznym. Wszystkie systemy grzewcze wykonane są z trwałych, stabilnych i wytrzymałych materiałów i są zoptymalizowane do ogrzewania drewnem. Oprócz wysokiej wydajności oferują one wysoki poziom bezpieczeństwa i są wygodne w obsłudze. Dzięki zaawansowanym urządzeniom sterującym i zabezpieczającym są one zarówno wydajne, jak i niezawodne.

Rodzaje systemów grzewczych na drewno

Systemy grzewcze na drewno przeszły kilka transformacji w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Dziś konsumenci mogą wybierać spośród szerokiej gamy wysoce wydajnych technologii grzewczych, które zaspokoją każdą potrzebę. Kiedy już zdecydujesz się na system grzewczy na drewno, następnym pytaniem jest, który typ jest najlepszy dla Ciebie i Twojej nieruchomości. Systemy grzewcze na drewno, określane również jako systemy grzewcze na biomasę, występują w kilku rodzajach:

  • Kotły na polana
  • Kotły na pelet
  • Kotły na zrębki drzewne
  • Kotły typu kombi (które mogą spalać polana, pelet i/lub zrębki)

Kotły na polana reprezentują najbardziej konwencjonalną formę ogrzewania - spalanie rozłupanych kawałków drewna twardego lub miękkiego. Mogą być również zasilane brykietami. Są to resztki drewna, które są sprasowane w kawałki o stałym kształcie. Mają one większą zawartość energii niż polana. Kotły na polana są zazwyczaj ładowane ręcznie i osiągają wysoką sprawność dzięki technologii zgazowania drewna. Nie wymagając specjalnego miejsca składowania ani urządzenia transportowego, kotły zgazowujące drewno są niedrogie w porównaniu z innymi systemami grzewczymi. Sama technologia została już sprawdzona w ciągu wielu lat, co potwierdza jej niezawodność. Systemy grzewcze na biomasę do spalania polan są dostępne w wielu zakresach mocy i nadają się zarówno do nowych jak i istniejących obiektów.

Wskazówka dotycząca magazynowania paliwa: Polana są łatwe do przechowywania. Aby jednak zapewnić efektywne spalanie, ich wilgotność musi wynosić poniżej 20 procent. Dlatego zaleca się przechowywanie ich przez kilka lat.

 

Kotły na pelet dostępne są w różnych klasach mocy i mogą być instalowane zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Zasilane są małymi peletami z pozostałości drewna z leśnictwa lub przemysłu i należą do surowców najbardziej przyjaznych dla środowiska. Mają one również szczególnie wysoką wartość energetyczną, a dzięki jednolitemu kształtowi mogą być podawane automatycznie do generatorów ciepła, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego uzupełniania tych grzejników na biomasę. Systemy grzewcze na pelety są droższe w zakupie i instalacji niż inne formy ogrzewania ze względu na wymagany magazyn paliwa i system przenośników. Są one niezbędne do zapewnienia, że pelety spalają się wydajnie i uwalniają jak najwięcej energii. W przypadku przechowywania i dostarczania pelletu istnieje pięć metod:

  • Magazyn i zasilanie do kotła na pelet poprzez system próżniowy
  • Silos na peletki z dostawą do kotła na peletki poprzez system próżniowy
  • Magazyn z dostawą do kotła na peletki poprzez elastyczny przenośnik ślimakowy
  • Silos na peletki z dostawą do kotła na peletki poprzez elastyczny przenośnik ślimakowy
  • Skrzynia na peletki - elastyczne i kompaktowe pomieszczenie do przechowywania peletek
  • Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w dziale Magazynowanie i dostawa peletu.

Z wyjątkiem urządzenia transportującego, kotły na zrębki działają podobnie jak kotły na pelety. Najważniejsza różnica: Nie są zasilane peletami, lecz zrębkami drzewnymi. Składają się one z wysuszonych i pociętych pozostałości z gospodarki leśnej i przemysłowej oraz z drewna dryfującego. Ponieważ są prostsze w produkcji, naturalne zrębki są tańsze niż pelety. Nie mają one stałego kształtu oraz nieco niższą i mniej stałą zawartość energii. Ich składowanie wymaga też więcej miejsca niż w przypadku innych paliw z biomasy. Kotły na zrębki mogą być stosowane zarówno w nowych, jak i starszych budynkach i są szczególnie przydatne w regionach, gdzie paliwo może być tanio produkowane z leśnych pozostałości drzewnych.

Kocioł na drewno jest uniwersalnym urządzeniem grzewczym na biomasę. Nadaje się zarówno do ręcznego załadunku polanami lub brykietami drzewnymi, jak i do pracy automatycznej peletami lub zrębkami drzewnymi. Uniwersalne kotły na drewno są dostępne w różnych zakresach mocy i nadają się do ogrzewania zarówno nowych, jak i istniejących budynków. W porównaniu z generatorami ciepła, które pracują tylko z jednym rodzajem drewna, koszty zakupu kotłów kombi na polana/wióry drzewne są wyższe.

Zalety ogrzewania drewnem w skrócie

Kocioł na pellet drzewny umożliwia w pełni zautomatyzowaną pracę, kocioł na drewno zapewnia przytulne ciepło oraz ciepłą wodę użytkową przy niskich kosztach inwestycyjnych, a kocioł kombi łączy w sobie zalety wszystkich systemów grzewczych na drewno. Zalety ogrzewania drewnem są różnorodne. Ogrzewanie drewnem wnosi cenny wkład w ochronę naszego klimatu i posiada również inne zalety. Ważne są również aspekty ekonomiczne. Zależą one w dużej mierze od scenariusza instalacji systemu i innych czynników. Przy profesjonalnym planowaniu i realizacji, właściciele instalacji korzystają z reguły z następujących zalet ogrzewania drewnem.

Szczegółowe informacje na temat możliwych oszczędności znajdują się w naszej broszurze "Kompas modernizacyjny", która jest dostępna tutaj w formacie PDF:

Wskazówki dotyczące zakupu: Najważniejsze fakty

Ważną kwestią do rozważenia przy zakupie systemu ogrzewania drewnem jest zapotrzebowanie na ciepło. Aby zapewnić, że system będzie działał wydajnie, musi być prawidłowo zwymiarowany. Zbyt duży system ogrzewania drewnem będzie zużywał niepotrzebną ilość energii. Ten, który jest zbyt mały może nie być w stanie zapewnić wymaganej ilości ciepła. Spowoduje to albo nadmierne koszty ogrzewania, albo utratę komfortu. Wymagana moc grzewcza może być określona za pomocą obliczeń obciążenia cieplnego. Wykonawca oblicza wymagane obciążenie cieplne, aby ogrzać budynek do określonego zakresu temperatur. W obliczeniach tych uwzględnia się również straty przesyłowe i wentylacyjne oraz moc grzewczą boostu. Inne ważne punkty:

Dostępna przestrzeń: Przy zakupie kotła na drewno właściciele domów powinni zwrócić uwagę na wymagania dotyczące przestrzeni. W zależności od rodzaju ogrzewania, niektóre systemy będą wymagały więcej miejsca na urządzenia dostarczające paliwo oraz na magazynowanie paliwa.

Koszty zakupu: Koszt nowego systemu ogrzewania na drewno jest również ważnym czynnikiem do rozważenia. Ogólnie rzecz biorąc, systemy grzewcze z bali są tańsze niż systemy na pelety i zrębki. Wymagają one jednak ręcznego dodawania paliwa drzewnego.

Dostawcy: podobnie jak w przypadku wielu produktów, można kupić kotły na drewno online. Jednak eksperci odradzają to rozwiązanie. Sensowne jest, aby na miejscu pojawił się wykonawca instalacji grzewczej. Będzie on w stanie udzielić Ci szczegółowej porady i szybko określić wielkość i rodzaj ogrzewania, którego potrzebujesz. Wykonawca będzie również doradzać i szybko reagować w przypadku jakichkolwiek problemów po zainstalowaniu systemu.

Dalsze wskazówki i informacje można znaleźć w poradniku dotyczącym ogrzewania drewnem na stronie heizung.de.

Viessmann Vitocal 200-A

FAQ dotyczące ogrzewania drewnem

Czy ogrzewanie drewnem można skutecznie stosować wszędzie? Co jest lepsze: polana czy pellet? Gdzie mogę kupić moje paliwo na drewno? W tym dziale zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące systemów grzewczych na drewno.

Kotły na drewno firmy Viessmann są tak wygodne w obsłudze, że mogą zaopatrzyć w ciepło praktycznie każdy dom jednorodzinny lub budynek mieszkalny. Ważnym wymogiem jest suche pomieszczenie magazynowe, ponieważ wilgoć resztkowa drewna jest jednym z decydujących czynników wpływających na jakość spalania. Przebudowa, np. komina, z reguły nie jest wymagana.

Systemy grzewcze na drewno firmy Viessmann są również doskonałym uzupełnieniem olejowych i gazowych instalacji grzewczych.

(zdjęcie: © gualtiero boffi / Shutterstock.com)

Kłody są doskonałym wyborem dla tych, którzy mogą sami pozyskać opał, na przykład z lokalnych gospodarstw leśnych. Drewno musi być odpowiednio sezonowane, czyli przechowywane do momentu uzyskania jak najmniejszej wilgotności resztkowej. Pelety są produkowane z trocin i tworzone pod ciśnieniem. Ze względu na niską wilgotność resztkową mają one wysoką wartość opałową. Pelety są łatwiejsze do dostarczenia i przechowywania. Dostarczanie i dozowanie ich do systemu grzewczego na drewno jest automatyczne i wygodne.

Ponieważ oba te paliwa drzewne mają swoje mocne i słabe strony, nie można na to pytanie odpowiedzieć w sposób ogólny. Ważne jest, aby kocioł był odpowiedni dla danego budynku i w jak największym stopniu spełniał wymagania grzewcze wszystkich mieszkańców. Szczegółowego, osobistego doradztwa może zazwyczaj udzielić przedsiębiorca z branży grzewczej.

Zasobnik buforowy odbiera ciepło wytworzone przez kocioł i magazynuje je. Ma to dwie zalety: Zapewnia ciągłość dostaw ciepła oraz zapobiega konieczności ponownego uruchamiania procesu spalania przez kocioł w częstych odstępach czasu. Zwiększa to żywotność kotła i umożliwia wysokowydajne spalanie. Zastosowanie zasobnika buforowego może być warunkiem uzyskania dotacji państwowych.

Zasobnik buforowy zajmuje trochę miejsca, ale w większości przypadków zapewnia oszczędną eksploatację instalacji grzewczej.

Paliwa drzewne, a zwłaszcza pelety drzewne, są obecnie standardowymi paliwami dla większości sprzedawców paliw. Podobnie jak olej opałowy, są one "pompowane" do magazynu. Odbywa się to szybko i prosto. Wiele tartaków i przedsiębiorstw zajmujących się obróbką drewna oferuje również pelety. Kłody drewna można nabyć po korzystnych cenach u gospodarzy leśnych lub w gospodarstwach z przyłączonymi przedsiębiorstwami leśnymi.

Przy zakupie należy szukać produktów wysokiej jakości. Są one nieco droższe, ale zazwyczaj mają wyższą wartość energetyczną i lepsze właściwości spalania. To procentuje najpóźniej podczas spalania. Wysokiej jakości pellet można rozpoznać również po certyfikacie DIN Plus lub EN Plus.

Wiele starszych budynków posiada już kotłownię. Można ją również wykorzystać do przechowywania paliwa drzewnego. To sprawia, że ogrzewanie drewnem jest idealnym wyborem dla starszych budynków. Jednak oczywiście drewnem można ogrzewać także nowe budynki. Tutaj ważny jest wybór systemu, który zapewni jego efektywność. W celu uzyskania bezpłatnego i niezobowiązującego doradztwa w zakresie systemów grzewczych na drewno firmy Viessmann wystarczy kliknąć na Zamówienie konsultacji z ekspertem.

Nie ma jednego najlepszego czasu na zakup systemu grzewczego na drewno. W praktyce większość właścicieli domów korzysta z ciepłych miesięcy letnich, aby zainstalować swój nowy system grzewczy. Powody są oczywiste: latem praktycznie nie potrzeba centralnego ogrzewania i mniej ciepłej wody. Dobra długość czasu do kolejnego sezonu grzewczego pozwala na precyzyjne planowanie.