Chłodzenie naturalne i aktywne - chłodzenie za pomocą pomp ciepła

Poproś o bezpłatną konsultację
Viessmann NC-Box dla naturalnego chłodzenia

Pompa ciepła to nie tylko niezwykle ekologiczny system grzewczy, ale również bardzo wszechstronny w zastosowaniu. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest zaopatrywanie budynków mieszkalnych w ciepło, może ona bowiem w cieplejszych miesiącach chłodzić powietrze. Zasadniczo istnieją dwie możliwe metody chłodzenia - chłodzenie pasywne i aktywne.

Chłodzenie naturalne - chłodzenie pasywne z pompami ciepła

Chłodzenie pasywne (chłodzenie naturalne) działa w połączeniu z pompą ciepła solanka/woda lub woda/woda. W pompie ciepła solanka/woda medium solankowe odbiera ciepło z obiegu grzewczego poprzez wymiennik ciepła i przekazuje je na zewnątrz. W przypadku pompy ciepła woda/woda zadanie to przejmuje woda gruntowa. Do chłodzenia wykorzystywana jest również naturalna temperatura otoczenia. Poza sterownikiem i pompą obiegową pompa ciepła pozostaje wyłączona. Ponieważ nie jest do tego potrzebna sprężarka, nie jest wymagany żaden prąd. Dzięki temu naturalne chłodzenie jest szczególnie energooszczędnym i niedrogim sposobem chłodzenia wnętrza budynku.

Przyjemny efekt chłodzenia bez uciążliwego hałasu

Chłodzenie pasywne pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o około trzy stopnie Celsjusza. Dodatkowy nakład pracy potrzebny do instalacji jest niewielki, a podczas pracy nie występuje uciążliwy hałas. Chłodzenie pasywne uzyskuje się zarówno za pomocą kolektorów geotermalnych, jak i sond geotermalnych, przy czym te drugie zapewniają większą wydajność.

Właściciele systemów, którzy chcą wykorzystać swoje pompy ciepła do ogrzewania umiarkowanego, potrzebują czegoś, co jest znane jako NC-Box. Jest to w pełni wstępnie zmontowana jednostka, która łączy wszystkie niezbędne elementy. Instalacja przez wykonawcę jest szybka i prosta.

Aktywne chłodzenie za pomocą pomp ciepła

W przypadku chłodzenia aktywnego funkcja pompy ciepła zostaje po prostu odwrócona. W tym celu obieg czynnika chłodniczego zostaje wewnętrznie odwrócony, ewentualnie zamienione zostają przyłącza pierwotne i wtórne. Podobnie jak w przypadku lodówki, pompa ciepła aktywnie wytwarza moc chłodniczą. W tej metodzie sprężarka pozostaje w ruchu, a pompa ciepła może zapewnić większą wydajność chłodniczą w porównaniu z chłodzeniem pasywnym.

Pomieszczenia o odpowiedniej temperaturze, dzięki naturalnemu chłodzeniu

Pozyskane ciepło może być wykorzystane na różne sposoby

Aktywne chłodzenie można uzyskać zarówno przy użyciu pompy ciepła typu solanka/woda, jak i powietrznej pompy ciepła. Możliwa jest również praca z pompą ciepła woda/woda. Jako powierzchnie chłodzące nadają się konwektory wentylatorowe lub systemy ogrzewania podłogowego i/lub ściennego. Ciepło pobrane z pomieszczeń może być zwrócone do źródła ciepła lub wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej. W ten sposób funkcje ogrzewania i chłodzenia pompy ciepła są połączone niezwykle efektywnie.