Powietrzne pompy ciepła - powietrze jako źródło ciepła

Powietrzne pompy ciepła należą do najczęściej stosowanych rodzajów ogrzewania w Niemczech. Jeśli właściciele domów zdecydują się na eksploatację powietrznych pomp ciepła, mogą skorzystać z atrakcyjnych dotacji rządowych.

Jak działa powietrzna pompa ciepła

To, w jaki sposób pompa ciepła wytwarza energię cieplną za pomocą powietrza, można opisać na przykładzie lodówki. Podczas gdy lodówka odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz, powietrzna pompa ciepła wprowadza ciepło z powietrza otoczenia do pomieszczenia. W szczególności wentylator aktywnie zasysa powietrze z otoczenia i przekazuje je do powietrznego wymiennika ciepła (parownika) wbudowanego w pompę ciepła. Wewnątrz niego znajduje się krążący czynnik chłodniczy, który w niskiej temperaturze zmienia swój stan fizyczny i odparowuje. Aby podnieść tę parę czynnika chłodniczego do poziomu, który można wykorzystać do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jest ona sprężana za pomocą sprężarki. Szczegółowy opis tego procesu znajduje się w części dotyczącej działania powietrznej pompy ciepła.

Powietrzne pompy ciepła należą do najczęściej stosowanych pomp ciepła. Wynika to nie tylko z ich stosunkowo niskich kosztów inwestycyjnych, ale także z rozbieżnych możliwości instalacyjnych.

W wersji monoblokowej wszystkie elementy służące do wytwarzania ciepła znajdują się wewnątrz pompy ciepła. Ponieważ rury łączące jednostki wewnętrzne i zewnętrzne wypełnione są jedynie wodą, urządzenia te można szybko i łatwo uruchomić. Wykonawca wykonujący prace nie musi posiadać certyfikatu na czynnik chłodniczy, aby wykonać te prace. A ponieważ większość urządzeń pracuje bardzo cicho, można je ustawić w pobliżu salonu.

Ponieważ starsze budynki różnią się znacznie w zależności od ich wieku i historii, wymagane są różne rodzaje i ilości prac. Aby rozsądnie pomieścić i obsługiwać nowy system grzewczy w starszym budynku, pomieszczenia, system kominowy, komin i izolacja cieplna mogą wymagać również aktualizacji. Dokładne szczegóły może podać tylko instalator po dokładnej kontroli.

Vitocal 222-S: Powietrzna pompa ciepła z jedną jednostką zewnętrzną

Zalety powietrznej pompy ciepła

Korzyści płynące z powietrznej pompy ciepła różnią się w zależności od perspektywy. Aby lepiej sklasyfikować te pompy, pomocne jest rozróżnienie ich podstawowych i bardziej szczegółowych korzyści.

Do podstawowych zalet powietrznej pompy ciepła należy przede wszystkim bezkosztowe i z punktu widzenia człowieka nieskończone źródło ciepła. Wykorzystanie tego źródła energii sprawia, że właściciele systemu są nieco mniej zależni od dotychczasowych dostawców paliw. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do oleju opałowego czy gazu ziemnego, powietrze atmosferyczne nie podlega wahaniom ekonomicznym czy politycznym. Ponadto, koszty związane z kominami i inspektorami spalin staną się przeszłością. Właściciele domów decydując się na eksploatację powietrznej pompy ciepła mogą liczyć na wysoką niezawodność działania oraz wzrost wartości ich nieruchomości. Innymi korzyściami ekonomicznymi powietrznej pompy ciepła są atrakcyjne dotacje ze strony państwa oraz mało wymagająca eksploatacja.

Poniższa lista stanowi przegląd korzyści wynikających z zastosowania powietrznej pompy ciepła:

  • Darmowe źródło ciepła dostępne o każdej porze dnia
  • Stosunkowo niskie koszty inwestycyjne
  • Możliwość rozbudowy dzięki funkcji kaskady
  • Brak konieczności uzyskania urzędowego zezwolenia
  • Możliwość zastosowania zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach modernizacyjnych
  • Możliwość doposażenia

Eksploatując powietrzną pompę ciepła, właściciele systemu nie tylko utrzymują koszty ogrzewania na niskim poziomie w długim okresie czasu. Zauważalnie zmniejszają również wpływ na środowisko naturalne w postaci emisji CO₂. Jeśli właściciele domu zdecydują się również na zakup energii elektrycznej do pompy ciepła z ekologicznych źródeł, system może działać w pełni neutralnie pod względem emisji CO₂.

Ochrona środowiska jest również ważna na poziomie polityki klimatycznej. Wielu ekspertów uważa, że transformacja energetyczna może zostać zrealizowana z pomocą pomp ciepła. Słowo kluczowe: Sector coupling, czyli inteligentne połączenie rynków energii elektrycznej i ciepła. Przecież nawet dziś trzeba jeszcze od czasu do czasu wyłączać ekologiczne elektrownie, aby nie zagrażać stabilności sieci. Pompy ciepła mogą przechwytywać te nadwyżki energii, magazynować je termicznie, a następnie wykorzystywać do dostarczania ciepła przez cały rok.

Zalety w porównaniu z innymi pompami ciepła

Oprócz otaczającego powietrza, grunt i wody gruntowe również dostarczają energię cieplną, z której pompy ciepła mogą wytwarzać energię grzewczą. Kiedy właściciele domów stają przed decyzją o zakupie, nie powinni ignorować zalet powietrznej pompy ciepła w stosunku do innych typów pomp ciepła. Są one dość liczne.

W porównaniu z pompami ciepła typu solanka lub woda/woda, koszty inwestycyjne powietrznej pompy ciepła są stosunkowo niskie. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest sposób wykorzystania źródła ciepła. W przeciwieństwie do pompy ciepła solanka/woda nie jest wymagane ani wykopanie ziemi, ani głębokie wiercenie. Zamiast tego jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła jest elastyczna w montażu. Może być umieszczona na podstawie lub na montażu ściennym i pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego. W zależności od modelu zajmuje powierzchnię około jednego metra kwadratowego.

Nakłady na planowanie powietrznej pompy ciepła są niewielkie, ponieważ należy uwzględnić jedynie odpowiednią moc grzewczą i ochronę przed hałasem. W przeciwieństwie do pompy ciepła typu solanka lub woda/woda nie jest potrzebne oficjalne pozwolenie. Kalkulator dźwięku może pomóc w ocenie propagacji dźwięku.

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła firmy Viessmann pracują bardzo cicho i podczas pracy są ledwo słyszalne. W ten sposób udało się osiągnąć ten efekt po wielu latach intensywnych prac badawczych i rozwojowych. Pompy ciepła firmy Viessmann posiadają zaawansowaną konstrukcję akustyczną, w której wszystkie komponenty pompy ciepła zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować hałas. W ten sposób zminimalizowane zostały dźwięki o niskiej częstotliwości, które są postrzegane jako szczególnie uciążliwe.

Kolejną zaletą powietrznej pompy ciepła jest jej prosty montaż. W zależności od modelu, można ją ustawić zarówno w całości w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, optymalnym rozwiązaniem jest wersja split. W tym przypadku urządzenie podzielone jest na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, przy czym większość elementów, takich jak wentylator, parownik i sprężarka, znajduje się w jednostce zewnętrznej. W jednostce wewnętrznej znajduje się jedynie skraplacz i elementy hydrauliczne oraz jednostka sterująca. Dzięki prostej instalacji powietrzne pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla projektów modernizacyjnych.

Vitocal 300-A: jednostka zewnętrzna pompy ciepła

Możliwy jest również zastosowanie w sektorze komumalnym i komercyjnym

Obok odpowiedzialności za środowisko naturalne, zaletą powietrznej pompy ciepła jest jej szybka i łatwa obsługa, zwłaszcza w sektorze komunalnym i komercyjnym. Dla sektora komunalnego Vitocal 300-A oferuje np. znamionową moc grzewczą do 47,2 kW. Zaprojektowano go tak, aby był zoptymalizowany pod względem akustycznym. W kaskadzie 5 kotłów osiąga moc do 236 kilowatów.

Asortyment produktów: Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła Vitocal 250-A i 252-A nadają się szczególnie do projektów modernizacyjnych, powietrzna pompa ciepła Vitocal 200-A do projektów nowobudowanych. W porównaniu z instalacją solanka/woda inwestycja w powietrzną pompę ciepła jest niższa, ponieważ nie ponosi się kosztów montażu kolektora geotermalnego lub wiercenia otworów pod sondy geotermiczne. Pompy ciepła mogą być instalowane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Instalacja na zewnątrz jest rozwiązaniem zajmującym szczególnie dużo miejsca. Na ścianie w domu montuje się jedynie jednostkę sterującą.