Wymiana starego kotła grzewczego na przyszłościowy kocioł kondensacyjny zwraca się najszybciej i obniża koszty energii nawet o 40 procent.

Oszczędzanie energii to wymóg czasu. W tym kontekście wiele osób myśli w pierwszej chwili o samochodzie lub funkcji stand-by elektrycznych urządzeń AGD. Natomiast najwięcej energii, bo ok. 40 procent, jest zużywanej w Niemczech na potrzeby wytwarzania ciepła do budynków mieszkalnych – tutaj tkwi więc największy potencjał oszczędności.

Ogrzewanie zużywa najwięcej

Na potrzeby ogrzewania średnie gospodarstwo domowe zużywa aż 72 procent łącznie wykorzystywanej energii. Łącznie z zasilaniem w ciepłą wodę zużycie sięga nawet 88 procent.

Kompensacja hydrauliczna

Kompensacja hydrauliczna

Niezależne badania potwierdzają: kompensacja hydrauliczna instalacji grzewczej zwiększa efektywność energetyczną nawet o 15 procent. Ponadto wykonanie kompensacji jest wymogiem zapisanym w niemieckim rozporządzeniu w sprawie instalacji grzewczych DIN 4701 oraz ordynacji przetargowo-kontraktowej VOB.

Odpowietrzanie ogrzewania/grzejników i inne porady specjalisty w zakresie oszczędzania

Tutaj znajdziesz kilka wskazówek pozwalających na szybkie obniżenie rachunku za ogrzewanie.

Odpowietrzanie ogrzewania

Odpowietrzanie ogrzewania

„Bulgotanie” w instalacji grzewczej oznacza, że ciepło nie jest równomiernie rozprowadzane w grzejnikach, a woda przepływa w nieprawidłowy sposób. Należy odpowietrzyć grzejniki.

Szczelne fugi przy oknach i drzwiach

Szczelne fugi przy oknach i drzwiach

Niezbędnym warunkiem oszczędnego ogrzewania są szczelne fugi w oknach i drzwiach. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy skontrolować uszczelnienia i w razie potrzeby wymienić je.

Izolacja rur grzewczych także w ogrzewanych pomieszczeniach

Izolacja rur grzewczych także w ogrzewanych pomieszczeniach

Izolacja rur grzewczych jest łatwa i przy adekwatnym nakładzie pracy i niskich kosztach pozwala na oszczędności.

Korzystanie z zaworów termostatycznych w grzejnikach

Korzystanie z zaworów termostatycznych w grzejnikach

Należy regularnie kontrolować działanie instalacji. Oporny w regulacji lub zablokowany termostat zmniejsza moc grzewczą.

Oszczędne ogrzewanie i obniżka kosztów ogrzewania bez uszczerbku dla komfortu

Oszczędne ogrzewanie i obniżka kosztów ogrzewania bez uszczerbku dla komfortu

  • Obniżając temperaturę pomieszczeń o 1 stopień zmniejszasz koszty ogrzewania o około 6 procent.
  • Najlepiej obniżyć temperaturę na noc o około 5 stopni. Ogrzewanie można zredukować już na 2 godziny przed pójściem spać.
  • Nastawę temperatury na grzejnikach należy na noc tylko obniżyć, a nie wyłączać grzejników całkowicie, aby nie spowodować wychłodzenia pomieszczenia. Wychłodzone pomieszczenie wymagać będzie potem intensywniejszego przepływu wody grzewczej. 
  • Jeśli grzejniki zasłaniają zasłony lub stojące bezpośrednio przed nimi meble, to utrudnia to cyrkulację ciepła w pomieszczeniu. Grzejniki nie mogą działać z pełną efektywnością i wymagają wyższej temperatury. A to oznacza większe koszty ogrzewania.
  • Przy wietrzeniu pomieszczeń należy okna otwierać całkowicie na krótko (ok. 5 minut), zamiast uchylać je na dłuższy czas. Uchylone okna wpuszczają niewiele świeżego powietrza, ale wypuszczają dużo ciepła.
  • Podczas wietrzenia wyłączyć ogrzewanie.
  • Dbać o szczelność okien i drzwi, gdyż przez nieszczelności ucieka wiele ciepła.
  • Zasłony, rolety czy okiennice należy na noc zamykać. Redukuje to straty ciepła i przeciągi.
  • Stosuj następujące temperatury: pokój dzieci, pracownia i salon 20–22 °C, kuchnia i sypialnie ok. 18 °C, przedsionek 15 °C.

Zmniejsz zużycie wody i oszczędzaj energię

Zmniejsz zużycie wody i oszczędzaj energię 

  • Stosowanie „przycisków oszczędnościowych“ w spłuczkach ustępowych redukuje zużycie wody. Zwykła spłuczka zużywa trzykrotnie więcej wody, niż spłuczka z funkcją oszczędnościową (zużycie wody ok. 10 litrów na 1 spłukanie).
  • Przeciekające zawory czerpalne naprawiaj bezzwłocznie, gdyż inaczej znacznie wzrośnie zużycie wody.
  • Polecamy oszczędzające wodę głowice natrysków i baterie czerpalne.
  • Natrysk zamiast kąpieli w wannie. Kąpiel w wannie to trzykrotnie większe zużycie wody i energii.
  • Do mycia zębów używaj kubków i na czas szczotkowania zamykaj baterię.
  • Pralkę ładuj zawsze do pełna. Zrezygnuj z prania wstępnego i pierz w temperaturze 60 °C, zamiast w 90 °C. Pranie wstępne konieczne jest jedynie przy silnie zabrudzonej bieliźnie.
  • Używaj programów energooszczędnych, jeśli Twoja pralka lub zmywarka je posiada.
  • Suszarka bielizny zużywa dwa razy tyle energii, co pralka do wyprania tej samej ilości bielizny. Dlatego w karę możliwości susz pranie tradycyjnie w suszarni lub na świeżym powietrzu.

Regularna, prawidłowa konserwacja zapewnia nienaganną eksploatację instalacji grzewczej

Regularna konserwacja wydłuża trwałość instalacji grzewczej i zapewnia bezpieczną, nienaganną eksploatację. Tylko w ten sposób można efektywnie wykorzystać doprowadzoną energię przy zachowaniu niskich emisji zanieczyszczeń. Pozwala to chronić środowisko i oszczędzać koszty – przy utrzymaniu wysokiego komfortu ogrzewania i korzystania z ciepłej wody użytkowej.

Kocioł grzewczy, palnik i regulator tworzą podobny układ jak np. silnik w samochodzie. Gdyby samochód pracował przez tyle samo godzin co kocioł grzewczy, przejeżdżałby 100 000 kilometrów rocznie. Dla każdego posiadacza samochodu regularne serwisowanie pojazdu jest kwestią oczywistą. Instalacja grzewcza, podobnie jak samochód, również powinna co najmniej jeden raz w roku przejść konserwację.

Ponad pięć milionów instalacji grzewczych w Niemczech nie jest poddawanych konserwacji w ogóle lub przechodzi konserwację tylko w przypadku reklamacji. Regularna konserwacja leży jednak w obowiązkach operatora instalacji grzewczych i wodnych (§ 11, ust. 3 niemieckiego rozporządzenia o oszczędzaniu energii).

Zalety regularnej konserwacji w skrócie

Zalety regularnej konserwacji w skrócie

  • Wyższy współczynnik sprawności i większa trwałość instalacji grzewczej w połączeniu z wyższym bezpieczeństwem eksploatacji
  • Oszczędność kosztów energii i zasobów dzięki efektywnemu wykorzystaniu doprowadzonej energii (eksperci oceniają potencjalne oszczędności na ok. 5-7%)
  • Niezmiennie wysoki komfort ogrzewania i korzystania z ciepłej wody użytkowej
  • Wytwarzanie ciepła przy niższych emisjach CO2 dzięki oszczędnej i ekologicznej eksploatacji

Konserwacja wymaga specjalistycznej wiedzy – regularny przegląd optymalnie wykona specjalista instalator, ponieważ profesjonalny serwisant standardowo sprawdza wszystkie podzespoły systemu pod kątem zanieczyszczeń czy zużycia. Sprawdzenie obejmuje także kontrolę funkcji istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i regulacji.

Zaleca się wykonywanie corocznych przeglądów instalacji w oparciu o umowę konserwacyjną, gdyż wiąże się to także z oszczędnościami – nie tylko ze względu na wyższy współczynnik sprawności: awaria instalacji grzewczej zwykle kosztuje użytkownika więcej niż profilaktyczny przegląd.

Szczegółowych informacji i specjalistycznych porad udzieli lokalny partner branżowy firmy Viessmann.