Oszczędzanie gazu - wskazówki dotyczące życia codziennego i modernizacji

Poproś o bezpłatną konsultację
© Shutterstock / Yevgeniy

Oszczędzanie gazu - zmniejszenie zużycia gazu dzięki prostym wskazówkom

Niezależnie od tego, czy chodzi o kryzysy energetyczne, globalną sytuację polityczną, czy o chęć wykorzystania gazu ziemnego w sposób oszczędzający zasoby, motywy chęci oszczędzania gazu są wielorakie. Rozwiązanie zaczyna się od przyjrzenia się własnym nawykom grzewczym i codziennej rutynie, a kończy na dobrze zaplanowanej modernizacji systemu grzewczego. W poniższym poradniku znajdą Państwo różne wskazówki - od tych prostych, które można wdrożyć w krótkim czasie, po te nieco bardziej skomplikowane. Nie trzeba jednak stronić od tych ostatnich wskazówek. Z odpowiednim partnerem firmy Viessmann u boku można również zarządzać modernizacją i przestawieniem na nowe źródła energii, jak również kombinacją z rozwiązaniami z zakresu energii odnawialnej.

Kilka prostych wskazówek, jak zmniejszyć koszty gazu

Aby zmniejszyć zużycie gazu, a tym samym koszty w perspektywie krótko- i średnioterminowej, najlepiej zacząć bezpośrednio od swoich nawyków grzewczych. Obniżenie temperatury o zaledwie jeden stopień bez dodatkowych środków w istniejącym budynku zmniejsza zużycie nawet o sześć procent. Nie oznacza to jednak, że trzeba siedzieć na mrozie. Decydujące znaczenie mają tutaj optymalne temperatury w zależności od przeznaczenia pomieszczeń. Poniższe wartości można wykorzystać jako wskazówki. Zawsze jednak należy brać pod uwagę indywidualne uwarunkowania.

  • Pokój dzienny: 20 do 22 stopni Celsjusza
  • Sypialnia: 16 do 18 stopni Celsjusza
  • Przedpokój i kuchnia: 18 stopni Celsjusza
  • Sypialnia dziecięca: 22 stopnie Celsjusza
  • Łazienka: 23 do 24 stopni Celsjusza

Aby ustawić prawidłową temperaturę na klasycznym grzejniku z głowicą termostatyczną i 5-stopniową skalą, polecamy poradnik "Prawidłowe ustawienie termostatu".

Pomocne może być również nie tylko optymalne ustawienie temperatury dla poszczególnych pomieszczeń i tym samym oszczędność gazu, ale optymalizacja całego obiegu grzewczego. Dzięki temu można ponownie ustawić krzywą grzew czą. Przydatne jest również wybieranie różnych programów grzewczych, takich jak tryb letni lub nocne obniżenie temperatury. Najlepszym sposobem jest opisanie tego w instrukcji obsługi, którą można znaleźć w zakładce ViBooks. Ewentualnie można zlecić to instalatorowi.

Konserwacja i odpowietrzanie instalacji grzewczej

Należy jednak pamiętać nie tylko o optymalnej temperaturze w pomieszczeniu, ale także o idealnym rozkładzie ciepła w systemie grzewczym. Aby to zapewnić, niezbędna jest regularna konserwacja. Wizytę w serwisie najlepiej zaplanować na cieplejsze miesiące. Wymagane jest wtedy mniejsze ogrzewanie, a ewentualne naprawy nie ograniczają tak bardzo komfortu życia jak w sezonie grzewczym, dlatego okres ten jest odpowiedni na coroczną kontrolę systemu. Może to obejmować dodatkowe regulacje sterowania systemem grzewczym w celu zmniejszenia zużycia gazu w centralnym punkcie.

Oprócz konserwacji można również pomóc w zapewnieniu optymalnej dystrybucji ciepła w obiegu grzewczym. Odpowietrzanie grzejników może być konieczne zwłaszcza po dłuższych okresach bezczynności systemu, np. po lecie. Pęcherzyki powietrza mogą gromadzić się w ciepłej wodzie na różne sposoby. Mogą one powodować nie tylko uciążliwe odgłosy w instalacji grzewczej, ale także nierównomierny rozkład ciepła. Często grzejniki pozostają zimne w okolicach dołu, a czasem nawet całe pomieszczenia nie mogą być odpowiednio ogrzane. W takim przypadku zalecane jest odpowietrzenie instalacji grzewczej.

Wskazówka: Optymalne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu można zapewnić również poprzez zadbanie o to, aby grzejniki były drożne i nie zasłonięte przez długie zasłony lub firanki. Przede wszystkim nie należy zasłaniać czujnika temperatury termostatu.

Izolacja i zabezpieczenie przed przeciągami w celu zaoszczędzenia gazu

Szczególnie w istniejących, starszych domach warto przyjrzeć się również izolacji i zabezpieczeniu przed przeciągami okien i drzwi oraz izolacji rur grzewczych. W przypadku drzwi i okien pomocne mogą być taśmy izolacyjne, taśmy uszczelniające lub uszczelniacze. Odsłonięte rury grzewcze mogą powodować utratę dużej ilości ciepła, zanim dotrze ono do właściwego pomieszczenia mieszkalnego, lub też piwnice lub inne pomieszczenia mogą się niepotrzebnie nagrzewać. Szczególnie w przypadku stosunkowo dużych odległości pomiędzy generatorem ciepła a grzejnikiem należy przyjrzeć się bliżej. Podczas kontroli ogrzewania lub serwisu instalacji grzewczej można wraz z ekspertem na miejscu przyjrzeć się tym aspektom i omówić środki zaradcze.

Oszczędzanie gazu przy podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej

Oprócz ogrzewania energii, gazowy system grzewczy dostarcza do gospodarstwa domowego również ciepłą wodę użytkową. W zależności od rodzaju budynku, stanu izolacji i zachowania mieszkańców, procent gazu zużywanego na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej jest bardzo zróżnicowany. Średnio wynosi on do 12 procent w przypadku starszego budynku. W nowych budynkach odsetek ten może być znacznie wyższy, ponieważ stosuje się znacznie mniejsze ogrzewanie, ale zużycie ciepłej wody użytkowej zwykle pozostaje na tym samym poziomie. Aby oszczędzić gaz, a tym samym koszty, warto więc brać prysznic zamiast kąpieli. Przydatna może być również ekonomiczna słuchawka prysznicowa. Więcej wskazówek można znaleźć w naszym poradniku na temat optymalizacji zużycia ciepłej wody.

Nie zapomnij o optymalnym odpowietrzaniu

Prawidłowe zachowanie w zakresie ogrzewania obejmuje również wentylację. Szczególnie w sezonie grzewczym należy unikać wietrzenia poprzez utrzymywanie okien w pozycji uchylonej. Powoduje to, że ciepło jest stale tracone, a grzejniki muszą być ustawiane coraz wyżej. Ponadto ten rodzaj ręcznego wietrzenia nie zapewnia pełnej wymiany powietrza. Zamiast tego zalecane jest wietrzenie skokowe i krzyżowe. W tym celu najlepiej całkowicie otworzyć przeciwległe okna. Wystarczy kilka minut kilka razy dziennie. Dodatkowo należy pamiętać, aby w tym czasie zakręcić kaloryfery. Ciepło nie jest tracone na zewnątrz, a Ty oszczędzasz na zużyciu gazu. Alternatywą dla ręcznej wentylacji jest system wentylacji mechanicznej. W zależności od rodzaju, ciepło zawarte w powietrzu wywiewanym może być wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń.

Modernizacja w celu oszczędzania gazu

Oprócz licznych drobiazgów, które można zrobić w celu zmniejszenia zużycia gazu, istnieje również możliwość technicznego wdrożenia ich na większą skalę. Należy wymienić zbyt stary gazowy system grzewczy, który nie odpowiada już aktualnemu stanowi techniki, czyli technice kondensacyjnej. Zainstalowany już gazowy kocioł kondensacyjny można również uzupełnić o generator ciepła wykorzystujący energię odnawialną. W ostateczności istnieje również możliwość całkowitego przestawienia na alternatywę. We wszystkich przypadkach w dłuższej perspektywie oszczędza się gaz i coraz bardziej uniezależnia od paliw kopalnych. W ten sposób nie tylko oszczędza się zasoby, lecz także pozytywnie wpływa na własne koszty energii i emisję dwutlenku węgla.

Wspomaganie gazowego systemu grzewczego energią słoneczną i inne możliwe kombinacje

Instalacja solarna, która wykorzystuje darmową energię słoneczną do podgrzewania ciepłej wody i/lub wspomagania systemu grzewczego, jest uważana za optymalne uzupełnienie gazowego systemu grzewczego. Można od początku uzupełnić istniejącą instalację lub zaplanować nową z wykorzystaniem techniki solarnej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w rozdziale Ogrzewanie gazowe i solarne.

Gazowy system grzewczy można również połączyć z każdym innym rozwiązaniem energetycznym opartym na odnawialnych źródłach energii - ogrzewanie peletami, ogólnie ogrzewanie drewnem, pompy ciepła i systemy grzewcze na ogniwa paliwowe. Bardzo popularne jest połączenie gazowego systemu grzewczego z pompą ciepła. W tym przypadku gazowy system grzewczy działa jako kocioł obciążenia szczytowego, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest wyższe niż zwykle lub temperatury zewnętrzne (przy zastosowaniu powietrznej pompy ciepła) są bardzo niskie.

Modernizacja gazowego systemu grzewczego i wybór alternatywy

Znaczna część zainstalowanych w Niemczech systemów grzewczych jest przestarzała. W celu zaoszczędzenia gazu zaleca się stosowanie najnowszej techniki kondensacyjnej, która wykorzystuje do 98 procent energii zawartej w paliwie poprzez wykorzystanie ciepła ukrytego w spalinach. W trakcie modernizacji zawsze należy rozważyć wersje hybrydowe, aby dodatkowo zaoszczędzić gaz.

Inną opcją jest całkowite przejście na alternatywę dla gazowych systemów grzewczych. W ten sposób nie zużywa się nie tylko mniej gazu, ale w ogóle go nie ma i uniezależnia się od wahań cenowych. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować koszty eksploatacji. Pomaga to również w oszczędzaniu paliw kopalnych. W dłuższej perspektywie obniża się również koszty energii.